Kripto Para

ETH tabanlı DeFi platformları rekor kırıyor

  Kripto para dünyasında piyasa verilerini izleyen Messari, son raporunda Ethereum tabanlı merkezi olmayan (DeFi) kredi platformlarını inceledi. Bu raporda, sektördeki en iyi platformların yılın ilk çeyreğine damgasını vurduğu açıklandı…

  Kripto para piyasası analitiği araç kiti Messari tarafından yayınlanan rapor, kripto para uzmanlarının dikkatinden kaçmadı. Merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün önde gelen ve en başarılı kredi platformlarını değerlendiren şirket, çok çarpıcı detayları gözler önüne serdi. Söz konusu rapor, DeFi projelerinin geleceği hakkında da bilgi sahibi olmayı sağladı. 

  Pastadaki En Büyük Pay Sahipleri

  Messari, son dönemde adından sık sık söz ettirmeyi başaran DeFi platformları Aave, Compound (COMP) ve MakerDAO (MKR) projelerinin hızlı yükselişine dikkat çekti: “Borç verme sektörü 2021’in ilk çeyreğinde parabolik hale geldi. DeFi’nin en popüler kredi verme platformları, Aave, Compound ve MakerDAO sektörde liderlik yaptı. Bu projeler de dahil olmak üzere sektörün şimdiye kadar gördüğü en yüksek seviye olan 25 milyar dolara ulaştı

  Messari ayrıca bu 3 merkeziyetsiz finans platformunun sektördeki en büyük payı kendi aralarında paylaştıklarına dikkat çekti: “Compound piyasanın %53’ünü, MakerDAO piyasanın %30’unu ve Aave piyasanın %17’sini elinde bulunduruyor.” Bu veriler, DeFi dünyasına giriş yapmak isteyen kullanıcıların yanı sıra altcoin yatırımcılarının da dikkatini çekti.

  Ethereum Tabanlı DeFi Platformları

  Kripto para analitik platformu Messari, bu raporunda ayrıca sektördeki ödenmemiş kredilerin değerine de parantez açtı. Şirkete göre söz konusu borç, Compound, MakerDAO ve Aave’nin piyasadaki aslan payını ele geçirmesiyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı: “Aave, Compound ve MakerDAO’da ödenmemiş kredi rakamı yaklaşık 10 milyar dolar ile yeni bir ATH seviyesine ulaştı” 

  Kripto para uzmanları, özellikle 2021 yılının başından itibaren Ethereum (ETH) tabanlı merkeziyetsiz finans platformlarının popülerlik kazandığını söylüyor. DeFi’de kilitlenen toplam dolar değeri düşmüş olsa da, Ethereum tabanlı DeFi projelerinde kilitlenen toplam ETH sayısı giderek artıyor. Bu sayının tüm zamanların en yüksek seviyelerinde gezindiği biliniyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle