Olympus (OHM) Token Nedir, Nasıl Alınır? Hangi Borsada Var?

  Algoritmik stabil coin’ler gibi geliştirilen fakat rezerv sistemi ile rakiplerinden ayrışan Olympus projesi, misyonu ve geliştirdiği özgün staking mekanizması ile dikkat çekiyor. Bonding ve daha pek çok benzersiz özelliği ile dikkat çeken Olympus projesini yakından tanımak ister misiniz?

  Gelin, o halde hep birlikte Olympus nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir, ne vaat eder, OHM Token hangi borsada listelenir gibi merak edilen tüm soruların yanıt bulduğu rehber içeriğimize göz atalım!

  Olympus (OHM) Token Nedir?

  Olympus, merkeziyetsiz bir kripto para birimi yaratma hedefi ile geliştirilen merkeziyetsiz finans (DeFi) odaklı bir blok zinciri projesidir. İstikrarlı bir kripto para hizmeti sunmaya odaklanan Olympus projesinin yerel token’i OHM Token’dir. OHM Token, varlık desteği ve protokol kontrolü değer yolu ile teorik dinamiklerle güçlendirilmiş bir kripto para birimidir.

  Olympus Projesi ve Whitepaper

  Olympus, kullanıcılarını sadece Yunan mitolojisinin efsane tanrılarının ulaşabildiği zirveye taşıyacağını söylüyor. Kendisinin efsanelerden doğmuş bir jeton olduğunu söyleyen Olympus, geleneksel varlıklar ile dijital ürünler arasında konumlanan bir para birimini yaratarak değişken piyasa odaklı bir fiyat yaratma yolu ile istikrarı korumayı deniyor.

  Olympus, küresel ödeme aracı olarak kullanılabilecek merkeziyetsiz bir kripto para birimi yaratmak için çalıştı. OHM Token, bu anlamda yüksek arzı ile dikkat çekerken bir DAO aracılığı ile yönetilen Olympus projesinin tam merkezine konumlandırıldı. OHM Token, platformun yerel hizmet token’i olarak işlev görmenin yanında DAO aracılığı ile topluluk tarafından yönetilmesi planında kendisine önemli bir rol kazanmayı başardı.

  Piyasa tarafından sunduğu istikrarlı kripto para hizmeti sebebiyle OHM, algoritmik bir stabil coin olarak da sınıflandırılmaktadır. Bu mantıkta farklı olan yön, Olympus’un değerini yönetmek için DAI gibi rezerv varlıkları kullanması olarak gösterilebilir. Bu yönü ile stabil coin yerine bir merkez bankası gibi çalıştığı söylenebilen Olympus projesinin teknik detaylarını incelemek için https://docs.olympusdao.finance/ adresi üzerinden erişim sağlanabilen proje whitepaper’ına göz atabilirsiniz.

  OHM Token Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  OHM Token, Sabaka Launchpad kullanılarak 1 Temmuz 2021 tarihinde adil bir beyaz liste ön satışı ile piyasa adım attı. Projenin geliştirici takımı ardında Bogged, Gabe ve Bingus’u yaratan isimler yatarken, geliştirici Bogged şirketinin de kurucusu olan Jonathan Bog’dur.

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  OHM Token kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Başlatma: Kullanıcılar, OHM ile kitle fonlaması ve ICO kampanyaları başlatabilirler.
  • Yönetişim: Olympus DAO aracılığı ile topluluk yönetişimine katılım hakkı OHM Token ile elde edilebilir.
  • Staking: OHM stake edilerek pasif gelir elde edilebilir.
  • Para Transferi: OHM Token ile para transfer işlemleri yüksek hızla gerçekleşir.
  • Yatırım: OHM Bonding ya da listeleme yapan kripto para borsaları aracılığı ile yatırım amacı ile OHM Token satın alınabilir.

  Olympus Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Olympus, DeFi odaklı bir blok zinciri projesi olarak geliştirilirken küresel ödeme aracı olarak kullanılabilecek merkerziyetsiz bir kripto para birimi yaratmayı hedefini algoritmik bir para birimi protokolü olarak çalışarak farklılaştı. Merkeziyetsiz Özerk Organizasyon (DAO) olarak yönetilen projenin yerel belirteci her ne kadar algoritmik bir para birimi olarak çalışsa da sunduğu istikrarlı kripto para hizmeti ile algoritmik sabit paralardan ayrışmaktadır. Kullandığı rezerv sistemi ve farklı misyonu ile dikkat çeken Olympus projesini aydınlatmak gerekirse, projenin benzersiz yönlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Olympus topluluk odaklı, merkezsiz ve küresel ödeme aracı olarak kullanılabilecek bir kripto para birim yaratmayı hedefler.
  • OHM değerini yönetmek adına DAI gibi rezerv varlıklar kullanılarak istikrarlı bir kripto para hizmeti sunulur.
  • OHM Bonding isimli işlev ile ETH gibi varlıklar karşılığında platformdan indirimli fiyatlarla OHM belirteci satın alınabilir.
  • Stake edilebilen OHM, kullanıcısına geliştirilen staking ödül bileşeni yardımı ile her 8 saatte bir ödül dağıtılmasını sağlar.

  Güncel OHM Token Fiyatı

  Anlık verilere göre 1 OHM fiyatı %ohm-coin+try% TL. Döviz cinsinden ise %ohm-coin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Olympus (OHM) fiyatı 24 saatte %ohm-coin+yuzde%.

  OHM Token’in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  DeFi odaklı bir proje olmasına karşın DeFi’ye getirdiği “Bonding” mekanizması ile dikkat çeken Olympus projesi ve OHM Token hakkında söylenebilecek avantajlar ve dezavantajlar aşağıda paylaşılır:

  Avantajları

  • Fiyat istikrarı ve rezervler yolu ile satın alma gücünü korur.
  • Yüksek likiditeye sahiptir.
  • Ürün ve hizmetler ile hızlı ve düşük maliyetlerle değiştirilebilir.
  • Ölçeklenebilirdir.
  • Topluluk odaklı projenin yönetişiminde OHM Token rol alır.
  • Stake yolu ile pasif gelir elde edilebilir.
  • Kullanıcılar, OHM’yi indirimli fiyatlar ile satın almak için OHM Bonding mekanizmasından yararlanabilirler.

  Dezavantajları

  • Maksimum token arzı yüksektir.
  • Binance ve diğer büyük borsalarda listelenmemektedir.
  • Algoritmik stabil coin’lere olan olumsuz bakış, OHM Token fiyatına da baskı oluşturabilir.
  • Saldırı ve çalınma riskine karşı donanım cüzdanda saklanabilir.

  OHM Token Hangi Borsalarda Var?

  OHM Token listeleme yapan iki kripto para borsası şu şekildedir:

  • Gate.io
  • PancakeSwap (V2)

  Olympus (OHM) Token Piyasa Bilgileri

  OHM Token maksimum arzı 2.917.000.000.000 adettir. OHM Token, 5 Temmuz 2021 tarihinde $0,00000481 fiyatla tüm zamanların en yüksek değerine (ATH) ulaştı. OHM Token’de tüm zamanların en düşük fiyatı (ATL) ise 1 Ocak 2023 tarihinde $0,000000006507 fiyatla görüldü. OHM Token analiz ve piyasa değerlendirmeleri için blog içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

  OHM Token Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  • 1. Adım: PancakeSwap ve Gate.io gibi OHM listeleme yapan iki kripto para borsasından birini seçin ve borsanın web sitesine giriş yapın.
  • 2. Adım: Web sitesi yardımı ile KYC bilgilerinizi kullanarak ücretsiz borsa hesabı açın.
  • 3. Adım: Hesabınızı aktifleştirin.
  • 4. Adım: Borsa cüzdanınıza para gönderin.
  • 5. Adım: Gönderdiğiniz bakiye tutarınca kripto para alım ve satım menüsünü kullanarak OHM Token alış emri verin ve emrin gerçekleşmesini bekleyin.
  • 6. Adım: Gerçekleşen emir sonrası güncel OHM bakiyenizi ve yatırım değerini borsa cüzdanınızdan takip edebilir, dilerseniz token’i listeleme yapan diğer borsa ya da alternatif bir cüzdan seçeneğine taşıyabilirsiniz.

  Özet Olarak

  Olympus (OHM) Token, değerini 1:1 oranında bir rezerv varlığa sabitlemeden kullanıcılarını dalgalı fiyat hareketlerinden korumayı vaat eden bir algoritmik sabit paradır. Efsanevi Yunan tanrılarının ayrıcalıklarını kullanıcılarına yaratmayı vaat eden Olympus, staking ve diğer farklı özellikleri ile dikkat çekiyor. OHM Token, platformun yerel ve yönetişim belirteci olarak çalışır. OHM Token yatırımı için kripto para borsalarına yöneldiğinizde, PancakeSwap ve Gate.io üzerinden işlem yapabilirsiniz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle