Kripto Para

Eski BTC yatırımcıları satmamayı kafaya koymuş!

  Elde edilen verilere göre deneyimli Bitcoin (BTC) yatırımcıları, 2021 yılında 69 bin dolarlık ATH seviyesi görülmüş olmasına rağmen çok az satış gerçekleştirdi. Zincir üstü analiz şirketi Glassnode verilerine göre eski ve deneyimli yatırımcılar, 2021 yılı genelinde satış yapmaktan kaçındı.

  Kripto para piyasaları, özellikle de kripto para karşıtları tarafından en çok da volatil olması nedeniyle eleştiriliyor. Piyasada görülen dalgalanmalar eleştirilere maruz kalmaya devam ederken, bu dalgalanmalar aynı zamanda piyasalarda bir panik havası da oluşturuyor. Genellikle bu gibi dalgalı dönemlerde deneyimsiz ve yeni yatırımcılar, satış pozisyonuna geçerek panik satışları gerçekleştiriyor. Ancak deneyimli yatırımcıların, bu gibi ani dalgalanmalarda da satış yapmadıkları biliniyor. Elde edilen veriler, deneyimli Bitcoin (BTC) yatırımcılarının 2021’de de satıştan kaçındığını ortaya koydu.

  Glassnode CDD Göstergesi En Düşük Seviyelerinde

  Zincir üstü analiz şirketi olan Glassnode’un “Yok Edilen Coin Günleri” (CDD) göstergesine göre deneyimli Bitcoin yatırımcıları tarafından harcanan coin oranı, rekor düzeylerde düşük seviyelere kadar geriledi. CDD, uzun yıllar önce Bitcoin’e yatırım yapan ve birikimini sürdüren yatırımcıların Bitcoin’e duyduğu güvenin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Bu göstergenin, düşük seviyelerde kalıyor olması, yatırımcıların Bitcoin satmaktan uzak durduğuna işaret ediyor.

  CDD Göstergesi Nasıl Ölçülür?

  CDD göstergesi, her bir Bitcoin’in en son hareket edişinden bu yana ne kadar uzun süre boyunca aktif olmadığını ölçüyor ve piyasa trendlerinin ve basit hacim göstergelerinin belirlenmesinde bir alternatif olarak kullanılıyor. Bu nedenle de bu göstergede eski coin’ler, aktif olan ve hareket geçmişine sahip yeni coin’lere göre daha önemli olarak değerlendiriliyor. Glassnode göstergesi ile elde edilen veriler sonrası Twitter hesabı UTXO Management açıklamasında “Son aylarda yaşanan yükselişe rağmen, gösterge değeri hala rekor düşük seviyelerde ilerliyor” sözlerini dile getirdi.

  BTC’deki ATH Bile Büyük Satışlara Neden Olmadı

  CDD göstergesi 2020 yılının sonlarında Bitcoin’in 20 bin dolar seviyesini aşması ile birlikte düşüşe geçmişti ve o dönemde başlayan düşüş süreci hala devam ediyor. Verilere göre 2021 yılında Bitcoin’in 70 bin dolar bölgesine dayanması bile önemli bir kırılmaya neden olmadı ve satışların çoğu, verilere göre yine yeni piyasa katılımcıları tarafından gerçekleştirildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle