BTC yükselişe geçecek mi? Güncel veriler trend değiştiriyor

  Spot Bitcoin (BTC) ETF’lerinin işlemlere açılmasıyla birlikte kripto para piyasasındaki düzeltme süreci devam ediyor. BTC fiyatı 42 bin dolar seviyesinde yatay hareketine devam ederken yatırımcılar piyasadaki son gelişmeleri izliyor.

  Uzun zamandır beklenen BTC ETF’leri listelendikten sonra, kripto para piyasasında büyük bir satış dalgası görüldü. BTC ve altcoinlerde başlayan satışlarla birlikte kriptoların toplam piyasa değeri 1.82 trilyon dolardan 1.66 trilyon dolara kadar düştü. Bu süreçte BTC hakimiyeti gerilerken, Ethereum (ETH) başta olmak üzere bazı altcoinlerde toparlanma sinyalleri görüldü.

  Yatırımcılar, BTC fiyatının 42 bin 500 dolar seviyesindeki yatay trendi sürdürüp sürdürmeyeceğini merak ediyor. Bir süredir konsolide olan BTC ve altcoinlerde piyasa dengelenmeye başladı. Analistler, bu dönemde pek çok yatırımcının BTC’de düşüşün derinleşmesini beklediğini ve 40 bin doların altında alım fırsatı beklediklerini vurguluyor.

  BTC Ayıları Güç Kaybetmeye Başladı

  Küresel finansta ABD dolarının güç kazanmaya başlaması, BTC’de toparlanma sürecini geciktirmiş gibi görünüyor. ETF’lerin onayının ardından dalgalanan piyasada yeni bir yükseliş için uygun şartların oluşması bekleniyor. CoinGlass verilerine göre BTC’de satış baskısı giderek gücünü kaybetmeye başladı.

  BTC fiyatında volatilitenin azalması, sert satışların yerini konsolidasyon aşamasına bıraktı. CoinGlass raporunda, son 24 saatte kripto para piyasasında toplam 100 milyon dolarlık tasfiye olduğu belirtildi. Bunların yüzde 75’i long pozisyondan oluşurken yüzde 25’i ise düşüş bekleyen short pozisyonlar oldu. Analistler, son verilere göre piyasadaki likiditenin artmaya başladığını ve bunun trend değişimi olabileceğini söylüyor.

  BTC İçin Uygun Alım Seviyesi Bekleniyor

  Spot piyasada görünüm bu şekildeyken vadeli işlem piyasasında da ETF etkisinin azaldığı görüldü. Opsiyon piyasasında kurumsal yatırımcılar için önemli göstergelerden biri olan fonlama oranları yeniden cazibesini kazanmaya başladı.

  Bu verilerin olumlu sinyaller vermeye devam etmesi durumunda kurumsalların yeniden BTC almaya başlaması sürpriz olmayacak. Binance ve Coinbase gibi önde gelen borsalarda BTC opsiyon açık pozisyonlarında toparlanma sinyalleri görülüyor. Analistlere göre BTC için henüz “al” sinyali verilmedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle