Kripto Para

Dev borsadan acemi yatırımcılara destek!

  Kripto para dünyasının işlem hacmine göre en büyük kripto para borsası olan Binance yeni bir karar aldığını açıkladı. Borsadan yapılan açıklamada, yeni kullanıcılar için vadeli işlem kaldıraç sınırının düşürüleceği ifade edildi…

  Kripto para sektörünün en büyük borsası olmasıyla bilinen Binance, yeni bir sürece adım attığını açıkladı. 2019 yılının Temmuz ayından beri devam eden Binance Vadeli İşlemler platformu, kaldıraç sınırlarını değiştirdi. İlk başta yatırımcıların maksimum 20x kaldıraç pozisyonu açmasına izin veren Binance, bu sayede bin dolarlık bir yatırımın 20 bin dolarlık bir yatırıma dönüştürülmesini sağlıyordu. 

  Binance borsası daha sonra Tether (USDT) sözleşmeleri ile birlikte Bitcoin (BTC) yatırımlarındaki maksimum kaldıraç ve marjı Ekim ayında 125 katına çıkarmıştı. Yüksek kaldıraçlı ticaretin “gelişmiş bir risk motoru ve tasfiye modeli” kullanılarak başlatıldığını duyurdu. Binance kurucusunun bu alandaki açıklamaları dikkat çekti. 

  Acemi Kullanıcıların Zararı Minimuma İndirilecek

  En büyük kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng  Zhao, alınan vadeli işlemler kaldıraç kısıtlaması kararı hakkında şunları söyledi: “Yeni kullanıcılar için zararını minimuma indirmek için bu hamleyi yaptık. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde yürürlüğe sokacağız.”

  Borsanın almış olduğu yeni karara göre 1 ay içerisinde uygulamaya kayıt olan yeni kullanıcıların vadeli işlemlerinde ki kullanacağı kaldıraçlar kısıtlanacak. Binance borsasına yeni kayıt olmuş acemi kullanıcı için maksimum kaldıraç oranı artık 20x seviyesinde sınırlandırılacak. Bu sayede yeni kullanıcıların bilgisi olmadan yüksek kaldıraçlı işlem yaparak zarar etmelerinin önüne geçilebilecek.

  FTX Borsasından Benzer Hamle

  Kripto para piyasasında dikkat çeken bir diğer borsa FTX CEO’su Sam Bankman-Fried da benzer adımlar atılacağını açıkladı. Hong Kong merkezli türev piyasası borsasında da kaldıraç kısıtlaması getirilmesi söz konusuyken bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Alınan yeni karar çok az bir yatırımcıyı üzecek gibi gözüküyor. Çünkü birçok yatırımcı seçeneğe sahip olmayı sevdiklerini ifade ederken, çok azı yüksek kaldıraçlı işlem yapıyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle