Kripto Para

Elon Musk tweet attı, BTC yine hareketlendi!

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 2021 yılında attığı tweet’ler ile kripto para piyasasında ne kadar etkin bir isim olduğunu birçok kez gösterdi. Mayıs ortalarında Bitcoin madenciliği ile ilgili olarak olumsuz açıklamalarda bulunan Musk, bu kez Tesla’nın Bitcoin ödemelerini yeniden kabul edeceğine ilişkin bir açıklamada bulundu. Musk’ın açıklaması, Bitcoin’i yine yukarı yönlü hareketlendirdi.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar ile kripto para piyasasına birçok kez yön verdi. Musk 2021’de Twitter biyografisine sadece “Bitcoin” yazdığında, Bitcoin o dönem tüm zamanların rekoruna giden yolda çok ciddi bir yükseliş elde etmişti. Ardından birçok kez Dogecoin (DOGE) hakkında açıklamada bulunan Musk’ın, hatta piyasayı manipüle ettiği söylemleri gündeme gelmişti. Geçtiğimiz ay Bitcoin madenciliği hakkında olumsuz konuşan Elon Musk, bu kez Bitcoin ile ilgili olumlu bir açıklama yaptı.

  Elon Musk’ın Kripto Para Piyasasına Etkisi

  Elon Musk geçtiğimiz ay Bitcoin madenciliğinde fosil yakıt kullanıldığını, bu nedenle de madenciliğin çevreye zararlı olduğunu söyledi. Musk, bu nedenle de CEO’su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Bitcoin ödemelerini askıya aldığını açıkladı. Tesla, Musk’ın bu açıklamalarından sadece 1,5 ay önce bazı otomobillerin satışında BTC ödemelerini kabul edeceğini duyurmuştu. Musk’ın yaptığı bu açıklama piyasada aşağı yönlü bir hareket başlattı, ardından bu hareketliliğe Çin’den gelen yasaklama ve kısıtlama haberleri dahil olunca Mayıs ortasında piyasa derin bir düşüş yaşamış oldu.

  Elon Musk’ın Açıklamaları

  Elon Musk, bu kez Twitter’da bir haber sitesinin paylaşımına yönelik bir açıklamada bulundu. Musk, Tesla’nın bir daha hiçbir zaman Bitcoin ödemelerini kabul etmeyeceği iddialarının doğru olmadığını dile getirdi. Tesla’nın ne zaman yeniden BTC ödemelerini kabul edeceğine ilişkin açıklama yapan Musk, bunun şartının da yine BTC madenciliğinde kullanılan enerjiye bağlı olduğunu vurguladı.

  Musk, BTC madenciliğinde kullanılan enerjinin en az %50’lik kısmı temiz enerji olursa Tesla’nın tekrar BTC ödemelerini kabul edeceğini açıkladı. Elon Musk, ayrıca Tesla’nın rezervindeki Bitcoin’leri satmadığını da hatırlattı. Tesla 2021’de 1,5 milyar dolarlık BTC satın almıştı. Musk’ın açıklamaları ile BTC yeniden hızla yukarı yönlü harekete geçti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle