ECB üyesi: “Bitcoin’i para birimi olarak tanımlamak yanlış”

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Bitcoin’in (BTC) “para birimi” olarak tanımlanmasının yanlış olduğunu ifade etti. Schnabel’e göre Bitcoin, paranın “temel özelliklerini” taşımıyor.

  Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) özellikle sert fiyat hareketlilikleri yaşadığında, Bitcoin’in işlevi ya da kullanım alanı tekrar gündeme gelebiliyor. Daha önce de birçok kez gündeme gelen bu konuda, birçok kişi Bitcoin’i çeşitli kelimeler ile tanımlamaya çalıştı. Bitcoin, “değer saklama aracı”, “dijital altın”, “yeni nesil para” gibi tanımlar ile karşılaşsa da onu hala en iyi karşılayan tanım “lider kripto para birimi” tanımıdır.

  Zira Bitcoin, özelliklerinde bir değişiklik yaşamadı ve piyasaya sürüldüğünden beri aynı şekilde piyasalarda bulunabiliyor. Ancak onu tanımlamaya çalışmak, işlevini ve kullanım alanını çözmeye çalışmak ortaya yeni tartışmaları da getirebiliyor. Bu kapsamda daha önce de gündeme gelen Bitcoin’in para olup olmadığı tartışmasını bu kez Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi gündeme getirdi.

  “Bitcoin Paranın Temel Özelliklerini Yerine Getirmiyor”

  ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, ECB’nin resmi internet sitesinde de yer alan Der Spiegel ile röportaj gerçekleştirdi. Schnabel Bitcoin’in “para birimi” olarak adlandırılmaması gerektiğini savundu. Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Schnabel şu sözleri dile getirdi:

  “Bizim görüşümüze göre Bitcoin’i bir ‘para birimi’ olarak tanımlamak yanlış. Çünkü Bitcoin, paranın temel özelliklerini yerine getirmiyor.”

  Bitcoin’in “ne olmadığını” dile getiren Isabel Schnabel, Bitcoin “ne olabileceği” konusunda da fikirlerini paylaştı. Schnabel, Bitcoin’i “Herhangi bir tanınabilir temel değeri olmayan, spekülatif bir varlık” sözleri ile tanımladı. Schnabel’e göre Bitcoin ayrıca, vahşi fiyat dalgalanmalarına hiç de uzak olmayan bir varlık.

  “Kripto Paralara Duyulan Güven Hızla Buharlaşabilir”

  Röportajda Isabel Schnabel, birçok insanın Bitcoin’e güveniyor olmasının Euro’ya zarar verip vermeyeceği sorusuna ilginç bir yanıt verdi. Schnabel, “kripto para birimlerine duyulan güvenin hızla buharlaşabileceğini” ifade etti. Bu sebeple Schnabel, daha çok endişelendiğini söyledi. Zira Schnabel, Bitcoin’in çok kırılgan bir sistem yapısında olduğunu ve bunun finansal piyasalarda hızla bozulmalara yol açabileceğini ifade etti.

  Ayrıca Euro’nun ECB tarafından desteklendiğini ve güvenilir olduğunu ifade eden Schnabel, kimsenin Euro’yu reddetmeyeceğini söyledi ve “Bitcoin farklı bir konu” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle