Kripto Para

El Salvador devletinden tüm vatandaşlarına BTC airdrop’u!

  Bitcoin'i yasal para ilan etme sürecine hız kazandıran El Salvador’da Başkan Nayib Bukele yeni açıklamalarda bulundu. Buna göre devlet, resmi Bitcoin cüzdanına sahip bütün yetişkin vatandaşlarına 30 dolarlık Bitcoin dağıtacak…

  El Salvador, vatandaşlarına 'airdrop' yaparak Bitcoin (BTC) dağıtacağını duyurdu. Lider kripto para birimini benimsemeye başlayan ülkede çalışmalar hız kazandı. Hatırlanacağı üzere 9 Haziran tarihinde Bitcoin ülkede yasal para olarak kabul edilmiş ve bu gelişme tüm dünyada büyük ses getirmişti.

  Bu alanda pek çok eleştiri alsa da işi sıkı tutan El Salvador Başkanı Nayip Bukele, yeni açıklamalarda bulundu. El Salvador hükümetinin her yetişkin vatandaşına 30 dolar değerinde Bitcoin dağıtacağını duyurdu. BTC cüzdanı bulunan kullanıcıların yararlanacağı bu airdrop etkinliği duyurulurken, cüzdan adının “Chivo” olduğu belirtildi. 

  BTC Cüzdan Kullanımını Anlattı

  El Salvador vatandaşlarının 30 dolarlık Bitcoin airdrop’undan yararlanabilmeleri için hem kimlik bilgilerini hem de telefon numaralarını vermek durumunda kalacakları öğrenildi. Bukele, bu hamleyi kripto para kullanımını arttırması için yaptıklarını ifade etti. Bukele’nin cüzdanın nasıl kullanılacağını adım adım anlatması da dikkatlerden kaçmadı. 

  Yapılan açıklamalara göre Chivo cüzdanı kullanan El Salvador vatandaşları, ellerinde tuttukları Bitcoin’leri anında ABD dolarına çevirebilecekler. Aynı zamanda cüzdan herhangi bir veri depolamadığı için güçlü bir internet bağlantısına da gerek duyulmayacak. Düşük hızda da olsa bir internet bağlantısı olan her yerde Chivo cüzdan sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek.

  Ödemelerde QR Kod Kullanılacak

  Chivo cüzdan sahipleri, Bitcoin ödemelerini ya da transferlerini QR kod kullanarak pratik bir şekilde gerçekleştirebilecek. Aynı zamanda bu cüzdan sayesinde BTC alıp satmak da kolaylaşacak. El Salvador Başkanı Nayip Bukele, ülkenin Bitcoin yasasının eylül ayında resmen yürürlüğe gireceğini duyurdu. 

  Chivo isimli cüzdan uygulaması da bu ay içinde Google Play ve App Store uygulama mağazalarından kullanıma açılacak. Kripto para sektörünün önde gelen analistlerinden Willy Woo, sosyal medyadan yaptığı açıklamasında “Bitcoin’in küresel kullanıcı hesap sayısı bir gecede yüzde 2,5 artacak.” dedi. Analist, El Salvador’un bu hamlesini olumlu görüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle