Kripto Para

JPMorgan kripto paralar için yasal düzenleme istiyor

  Dev banka JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon kripto paralarla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Gölge ve fintech bankalarının geleneksel bankalar için risk yarattığını iddia eden ünlü CEO düzenleyicilerden talepte bulundu. Jamie Dimon kripto para sektöründe yasal düzenlemeye her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

  Kripto para sektörüne yönelik ilgi her geçen gün daha fazla artıyor. Bu ilginin büyük kısmı ise geleneksel bankalardan geliyor. Birçok geleneksel finans kurumu Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara ilgi göstermeye başlasa da bazı dev kuruluşlar ise bu konuda regülatörlerin çizdiği sınırlar içinde hareket ediyor. Bu nedenle sektöre girmek isteyen ya da fintech bankaları ile eşit şartlarda rekabet etmek isteyen firmalar, regülatörlerden yeni yasal düzenleme talep ediyor. Konu ile ilgili yeni açıklama JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’dan geldi. Jamie Dimon gölge ve fintech bankaları için düzenleyicilerin harekete geçmesini istiyor.

  Ünlü CEO yaptığı yeni açıklamada gölge ve fintech bankalarının geleneksel bankalar üzerinde kurduğu baskıdan ve haksız rekabet ortamından bahsederek, düzenlemelerin neden gerekli olduğu ile ilgili ayrıntılı açıklama yaptı. Ünlü isim siber suçlardaki artışa, gölge bankacılığının genişleyen hacmine ve ödeme sistemlerinin yeterli düzene sahip olmamasına yönelik eleştirilerini de açıkladı.

  Fintech bankaları geleneksel bankalar için tehdit yaratıyor

  Jamie Dimon’ın açıklamalarında en çok dikkat çektiği nokta ise fintech bankaları ile geleneksel bankalar arasındaki rekabetin eşitsiz şartlarda gerçekleşmesi oldu. Ünlü isim fintech bankaların geleneksel bankaların işleyişi üzerine olumsuz bir etki bıraktığını belirtti.

  JPMorgan’ın yeni ve büyük teknolojilere agresif şekilde uyum sağladığını aktaran Dimon, bankaların eşit şartlarda mücadele etmesi için kesinlikle düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirtti.

  Jamie Dimon: Düzenleyiciler net karar almalı

  Geleneksel bankalar ile fintech bankaları arasında dijital üstünlük savaşının olduğunu ve salgın sonrası süreçte bu savaşın daha karmaşık bir hal altını, geleneksel bankaların geri planda kaldığını açıklayan ünlü CEO bu nedenlerden kaynaklı düzenlemelerin gerekli olduğunu belirtti. Jamie Dimon açıklamalarında düzenleyicilerin net bir karar alması gerektiğini belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle