Kripto Para

Avustralya regülatörü kripto paralar için uygun zemin arıyor

  Avustralya Menkul Kıymet ve Yatırım Komisyonu (ASIC) yeni bir bildiri yayınlayarak kripto para sektörüne yönelik hamle yaptı. Düzenleyici kurum, finansal hizmetler lisansı almaya çalışan kuruluşlara özel bir varlık türü oluşturacak…

  Eşsiz özelliklere sahip olan kripto paralar hakkında geri bildirim almak için sektörde araştırma yapan Avustralya Menkul Kıymet ve Yatırım Komisyonu (ASIC) yeni bir rapor yayınladı. Bu raporda kripto para borsalarına yatırım ürünleri ve saklama hizmetleri gibi konular mercek altına alındı.  

  Avustralya’daki regülatör kuruluş, Kanada’nın onayladığı Bitcoin ETF’lerini örnek göstererek kripto paralara regüle edilmiş bir finans pazarı içinde erişim sunmayı planlıyor. ASIC raporunda bu konu hakkında önemli bilgiler paylaşıldı. Regülatör, kripto paranın kurumsal düzeyde kabul görmesi ve bu endeks sağlayıcıların hazır olması için gerekli çalışmalara başladı.

  Kripto Paralarda Olması Gereken Özellikler

  Kripto paraların olgunlaşmış bir spot piyasaya sahip olması gerektiğini düşünen düzenleyiciler, ayrıca şeffaf bir şekilde fiyatlanabilen bir kripto para istiyor. Regülatör ayrıca kripto para ile bağlantılı vadeli işlem piyasasının regüle edilmiş olmasına dikkat ediyor. 

  Avustralya’da kurulması hedeflenen borsa yatırım ürünleri kapsamında kullanılacak kripto paraların bu tür özelliklere sahip olması gerektiği belirtildi. Yayınlanan raporda bu zemin üzerinden kripto para yatırımlarının düzenlenebilir olacağı belirtildi. Bunun yanı sıra kuruluş, kripto para sektöründe saklama ve ticaret hizmeti veren firmalar için de bazı şartlar ortaya attı.

  Finansal Hizmetler Lisansı Talebinde Özel Varlık 

  Avustralya Menkul Kıymet ve Yatırım Komisyonu ülkeden finansal hizmetler lisansı almaya çalışan kripto para kuruluşları için bazı standartlar istiyor: “Lisans başvurusunda bulunanların seçebileceği varlık türlerinin hiçbirinin, kripto varlıkları kapsadığını düşünmüyoruz. Gerekli yetkiye sahip kuruluşların, doğrudan kripto varlık tutabilmesini sağlamak için kripto varlıkları kapsayacak yeni bir varlık türü oluşturmayı öneriyoruz. Bitcoin, Ether gibi kripto varlıkların eşsiz özellik ve karakteristikleri düşünülecek olursa yeni bir varlık türü oluşturmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle