Kripto Para

Fed Başkanı konuştu, BTC yükseldi!

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, 28 Temmuz akşamında kameralar karşısında açıklamalarda bulundu. Kripto paralar ile ilgili açıklama yapıp yapmayacağı merak edilen Powell, gündemin en sıcak konusu olan enflasyona değindi. Powell’ın açıklamaları sonrası Bitcoin’in (BTC) yükselişi de piyasada heyecan yarattı.

  28 Temmuz tarihinde ekonomi piyasalarında gözler ABD Merkez Bankası’nın (Fed) alacağı kararlardaydı. Fed Başkanı Jerome Powell, 21.00’da açıklanan faiz kararının ardından kamera karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Fed’in alacağı faiz kararının kripto para piyasalarına nasıl yansıyacağı ve Powell’ın kripto paralar hakkında açıklamalarda bulunup bulunmayacağı, piyasalar için büyük bir merak unsuruydu. Powell, karar sonrası açıklamalarında kripto paralar ile ilgili konuşmadı ancak enflasyon konusuna değindi.

  ABD’de Sıcak Gündem: Enflasyon

  ABD’de son dönemlerde gündemde enflasyon var. Zira Joe Biden yönetiminin “Enflasyon geçici” söylemleri birçok yatırımcıyı ikna edememişti. Bu nedenle de Horizon Kinetics, yatırımcıları enflasyondan korunmak için kripto para yatırımı yapmaya davet etmişti. Powell’ın enflasyona değindiği açıklamaların gündeme geldiği süreçte Bitcoin (BTC) yukarı yönlü hareketlenme yaşadı. Powell açıklamalarında ayrıca konut piyasasına da değindi.

  Fed’in Enflasyon Hedefi

  Kamera karşısında faiz kararı sonrası açıklamalarda bulunan Powell, enflasyonunun geçici olduğu söylemleri yineledi. Powell ayrıca erken dönem için bir faiz artırım sinyali de vermedi. Powell’ın toparlanmaların devam edeceğini söylemesi ve fiyatlardaki yukarı yönlü baskının devam edeceğini dile getirmesi, onun %5,4’lük enflasyonu önemsemediği yorumlarını gündeme getirdi. Powell, enflasyon hedeflerinin ise %2’ye doğru ilerlemek olduğunu açıkladı.

  Powell’ın Açıklamalarına Paralel Olarak BTC Hareketliliği

  Jerome Powell konuşmasına başladıktan kısa bir süre sonra Bitcoin yeniden 40 bin dolar üzerine çıktı. Bu bölgede yükselişine devam eden BTC, açıklamalara paralel olarak 40 bin 600 dolar bandına kadar yükseldi ancak bu bölgede daha sonra küçük çaplı bir reddedilme ile karşılaştı. Açıklamalar sonrası yeniden küçük düşüşler yaşayan BTC, yine de 28 Temmuz’u 40 bin dolar üzerinde kapatmayı başardı.

  Analistler BTC için 40 bin 500 dolar seviyesinin kritik olduğunu vurguluyor. Birçok analiste göre BTC bu bölge üzerinde tutunmaya devam ettikçe kısa vadede tekrar boğa sinyalleri vermeye başlayabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle