Kripto Para

El Salvador’da BTC tahvili rafa kaldırıldı!

  Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador’da, Devlet Başkanı Nayib Bukele Kasım 2021’de Bitcoin konferansında yaptığı açıklamada Bitcoin tahvilini duyurmuştu. El Salvador’da Bitcoin tahvilinin bu hafta çıkarılması bekleniyordu ancak gelen açıklamalara göre bu hamle gecikecek.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran 2021’de yaptığı açıklamalarda, ülkede Bitcoin’in (BTC) yasal para birimi olması için yasa tasarısı sunacaklarını dile getirmişti. Ardından 9 Haziran’da oy çokluğu ile kabul edilen yasa, 7 Eylül 2021’de resmen yürürlüğe girdi. Eylül ayından bu yana Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanıldığı El Salvador’da, Kasım ayında Bukele Bitcoin tahvili çıkacağını açıklamıştı. 15 – 20 Mart tarihleri arasında çıkması beklenen Bitcoin tahvilinin çok büyük olasılıkla gecikeceği anlaşıldı.

  El Salvador Maliye Bakanı’nın Açıklamaları

  El Salvador’da bu hafta çıkması beklenen Bitcoin tahvilinin gecikeceğine artık neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya yaptığı açıklamada “Tahvilleri doğru zamanda çıkarmak için uluslararası koşulları da dikkate almalıyız” sözlerini dile getirdi. Bakan Zelaya daha önce tahvilin 15 – 20 Mart tarihleri arasında çıkarılacağını açıklamıştı. Zelaya bu kez yerel basına yaptığı açıklamada, dış etkenler nedeni ile bu sürecin uzayabileceğini belirtti. Maliye Bakanı Zelaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Birtakım pazar değişkenlerini belirlemeliyiz. Rusya – Ukrayna savaşı öngörebileceğimiz bir şey değildi. Tahvilleri doğru zamanda çıkarmak için uluslararası koşulları da dikkate almalıyız.”

  Bukele Kasım 2021’de Duyurmuştu

  Alejandro Zelaya geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasında “15 – 20 Mart tarihleri arası Bitcoin tahvillerinin çıkarılması için iyi bir zaman olabilir” açıklamasında bulunmuştu. Öte yandan Bitcoin tahviline ilişkin ilk açıklamalar ise Başkan Nayib Bukele’den Kasım 2021’de gelmişti. Söz konusu dönemde Bitcoin konferansında konuşan Bukele, tahvil satışından sağlanacak 1 milyar dolarlık gelirin yarısı ile Bitcoin madenciliğine yatırım yapacaklarını ve kalan yarısıyla da bir kez daha Bitcoin yatırımı yapacaklarını açıklamıştı. Söz konusu açıklamalarında Bukele ayrıca bir Bitcoin şehri kuracaklarının da bilgisini paylaşmıştı.

  El Salvador BTC Çalışmalarını Sürdürüyor

  El Salvador Eylül 2021’de Bitcoin’i resmi para birimi ilan etti ve ülkede o tarihten bu yana ABD doları ile birlikte Bitcoin yasal para olarak kullanılabiliyor. Bu hamlesi ile birçok hükümeti, merkez bankasını ve birçok uluslararası finans kuruluşunu karşısına alan Bitcoin, gelen eleştirilere ise kulak asmıyor. Bitcoin konusunda oldukça kararlı görünen El Salvador, 7 Eylül 2021’den bu yana 1.691 adet Bitcoin satın aldı ve ayrıca ülkede Bitcoin madenciliği yapılırken, Bitcoin şehrinin kurulması için de çalışmalar devam ediyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle