Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 21 – 27 Nisan 2021

  Hareketli bir dönemden geçen altcoin piyasasında önde gelen kripto para projelerinde yatırımcıların yüzünü güldüren gelişmeler yaşandı. Popüler kripto para birimleri sert düzeltme hareketinden çabuk sıyrılarak önceki kayıplarını telafi etmeye başladı.

  21 ile 27 Nisan tarihleri arasında BNB, XRP, DOGE, ADA ve diğer popüler kripto para birimlerinde yaşanan gelişmeleri haftalık özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  21 Nisan Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde sert düşüşlerin yaşandığı 21 Nisan Çarşamba gününde hemen hemen bütün önde gelen kripto paralar kayıp verdi. Lider kripto para biriminin ardından adeta çakılan altcoinler arasında BNB yüzde 7.52 oranında değer kaybı yaşayarak yatırımcısını üzdü. Buna rağmen kripto para basınında altcoin piyasasını yakından ilgilendiren önemli haberler yer aldı. 

  XRP yatırımcıları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden yasal mücadeleye müdahale etmek için mahkemeye yasal başvuruda bulundular. Davaya müdahil olma talebini sunan yatırımcılar, XRP’nin birçok ülke tarafından menkul kıymet olarak nitelendirilmediğini iddia ediyor. 

  Flare Networks, mainnet lansmanı için Dogecoin (DOGE) ile entegrasyon sağlayacağını duyurdu. Bu sayede Dogecoin rakipleri XRP, LTC ve XLM ile birlikte Flare akıllı sözleşmelerinde kullanılabilecek. Bu gelişme DOGE fiyatındaki düşüşü frenledi ve günü en az kayıpla kapatan kripto para projelerinden biri olmasına yardımcı oldu. 

  Türkiye’de geniş bir yatırımcı kitlesine sahip olan Chiliz (CHZ) yatırımcılarını sevindiren listeleme haberi dikkat çekti. Binance kripto para borsası tarafından yapılan açıklamada, Barcelona Fan Token (BAR) İnovasyon Bölgesi kapsamında listeleneceği belirtildi. Bu gelişmeler, altcoin piyasasında görülen sert düzeltme hareketini toparlamada yeterli olmadı ve yatırımcılar büyük kayıp yaşadı. 

  22 Nisan Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Perşembe gününde tüm önde gelen altcoin projelerinde yaşanan fiyat düşüşü devam etti. Yatırımcıları tedirgin eden düşüşte BNB fiyatında yüzde 6.90, XRP fiyatında yüzde 10, DOGE fiyatında yüzde 12, ADA ve DOT fiyatında yüzde 4 oranında kayıp yaşandı. Aynı gün içinde Dünyaca ünlü oyun firması Ubisoft, yerli altcoin yatırımcılarının dikkatini çekmeye başlayan Tezos (XTZ) ile ortaklık kurdu.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) avukatları, “Gerçek niyetleri delil aramak değil. SEC’i taciz etmeye ve davayı asıl konusunda saptırmaya çalışıyorlar.” açıklamasını yaptı. Ripple’ın taciz edildiğini öne sürdü. Ayrıca Haftalık Dijital Varlık Fon Akışı Raporu'na göre kurumsal firmaların XRP yatırımlarına ağırlık verdiği açıklandı. 

  Deneyimli analist ve trader John Bollinger, popüler altcoin Dogecoin ile ilgili uyarıda bulundu. DOGE hızlı yükselişinin ardından sert düzeltme yaşayabileceğini belirtti. Benzer şekilde finansal analist Gary Shilling de DOGE çılgınlığının kötü bir şekilde sona ereceğini ifade etti. Coinbase borsası Ampleforth (FORTH) adında bir yönetim tokenı listelemeye başladı. 

  23 Nisan Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında en değerli ilk 10 listesi içindeki bazı kripto para birimlerinde sert düzeltme sonrası toparlanma belirtileri görülmeye başladı. Binance Coin (BNB) yüzde 3 oranında değer kazandığı günde yatırımcısına en çok kazandıran projelerden oldu. Düzeltme sonrası hızlı toparlayan altcoinler yatırımcısını sevindirdi. Ancak sadece DOGE fiyatında yüzde 14 oranında bir düşüş olması yatırımcılara büyük şok yaşattı. 

  Piyasanın popüler analistlerinden Michael van de Poppe, yaz aylarında artış beklediği altcoin projelerini Litecoin (LTC), Chainlink (LINK) ve Stellar Lumens (XLM) şeklinde listeledi. Galaxy Digital CEO’su ve ünlü milyarder Mike Novogratz, popüler altcoin Dogecoin için short pozisyon açmanın çok tehlikeli olduğunu söyledi. 

  24 Nisan Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Önceki günün kazançlarını geri veren BNB fiyatında cumartesi gününde yüzde 5 oranında kayıp yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Bunun yanı sıra XRP, DOGE ve ADA fiyatında toparlanma işaretleri görülmesi yatırımcıları yükseliş için umutlandırmaya yetti. Kripto para basınına yansıyan haberler popüler altcoinler ile sınırlı kaldı. 

  Kripto endüstrisinde Bitcoin stok akış modeli ile tanınan tecrübeli analist PlanB, piyasada büyük şok yaratan sert düzeltme hareketi hakkında değerlendirme yaptı. PlanB’ye göre bu düşüş, kripto para piyasasındaki boğa koşusunun bittiği anlamına gelmediği için yükselişlerin devam edeceği ve yıl sonu hedeflerine ulaşılacağını ifade etti.

  Dijital varlıklar yöneticisi CoinShares, yeni “Dijital Varlıklar Fon Akışları Raporu”nda, kurumsal yatırımcılar arasında en çok tercih edilen kripto paranın XRP olduğunu açıkladı. Bu haberler, XRP fiyatında yaşanan toparlanma belirtilerini destekledi. XRP fiyatının yükselişine devam etmesi için olumlu bir etki yaratan bu haberler kripto para basınında geniş yankı uyandırdı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da XRP yakımı konusunu yeniden gündeme getirdi. 

  25 Nisan Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Pazar gününde popüler altcoin fiyatlarında volatil bir grafik çizildi. BNB ve Polkadot (DOT) fiyatındaki yükseliş yatırımcıların yüzünü güldürürken DOGE fiyatındaki yüzde 7 oranında düşüş dikkatlerden kaçmadı. Uzmanlar bu kripto para biriminde yükseliş beklentisini yineledi.

  Kripto para tahminleri ve analizleri ile ön plana çıkan popüler analist Lark Davis, altcoin yatırımcılarına yönelik 3 proje tavsiyesinde bulundu. Bunlardan ilki Binance Smart Chain ağının en büyük merkezsiz borsası PancakeSwap’in tokenı CAKE oldu. Bir diğeri NFT tabanlı bir piyasa olan Refinable’ın kripto parası FINE olarak açıklandı. Listede yer alan son proje ise Smooth Finance’in kripto parası olan SMTY oldu. 

  Kripto borsası Gemini yaptığı anket ile Amerikalıların kripto para piyasasına olan ilgisini gözler önüne serildi. Ankette ABD’li kripto para yatırımcılarının hangi kripto para projelerine yoğun ilgi gösterdiği de ortaya çıktı. Buna göre, Amerikan vatandaşlarının Ethereum, Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin’ne (LTC) de ilgisinin arttığı dikkatlerden kaçmadı.

  26 Nisan Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde tüm kripto para yatırımcılarının yüzünü güldüren gelişmeler yaşandı. BTC ile birlikte altcoinler de hızlı bir geri dönüş yaparak yükseliş rallisi başlattı. BNB ve DOGE yükselişi gölgede kalırken XRP, ADA ve DOT fiyatındaki artışlar dikkat çekti. XRP fiyatı günü yüzde 32 oranında artışla kapamayı başadır. 

  Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance, hisse senedi tokenleştirme girişimine bir yenisini daha ekledi. Binance tarafından yayınlanan gönderide, Apple (AAPL), MicroStrategy (MSTR) ve Microsoft (MSFT) hisselerinin de tokenleştirilip listeleneceği vurgulandı. Bu gelişme dev borsanın kripto para birimi BNB fiyatında başlayan rallide etkili oldu. 

  Popüler kripto para derecelendirme kuruluşu olan Weiss Crypto Ratings, altcoin yatırımcılarına önemli açıklamalarda bulundu. Paylaşımda “Altcoin sezonu, altcoin piyasası için çok beklenen döngülerden biridir.” ifadeleri kullanılırken piyasada vahşi bir altcoin rallisinin başlamak üzere olduğu belirtildi. 

  27 Nisan Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Salı gününde de kripto para birimlerindeki kademeli yükseliş devam etti. Önde gelen altcoinler arasında yatırımcısına en fazla kazandıran, yüzde 6.27 artışla Binance Coin (BNB) oldu. Binance kripto para borsasının, Haziran ayında bir NFT platformunu kullanıcıları ile buluşturmaya hazırlandığı haberinin yayılması BNB fiyatındaki yükselişi destekledi

  IOHK CEO’su Charles Hoskinson, Cardano‘nun (ADA) enerji konusunda Bitcoin’den 1.6 milyon kat daha verimli olduğunu iddia etti. ADA fiyatı bu gelişmenin ardından Salı gününü yüzde 5.95 oranında artışla kapamayı başardı. Popüler kripto para analisti Michael van de Poppe,  HOT, DENT, NPXS ve WIN gibi kripto paraların teknik analizini yaparak yükseliş beklediğini ifade etti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle