BTC müziği yakında durabilir - Hükümetlerin baskısı

  Kripto para piyasaları oldukça zor bir dönemden geçmeye çalışıyor. Gelen haberlerle Bitcoin’in (BTC) çok ciddi değer kaybetmesi, piyasa bakış açılarını değiştirdi. Amundi CIO’su Pascal Blanque de bu isimlerden biri. Blanque, hükümetlerin Bitcoin’i yasaklamaya başlayabileceğini düşünüyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mayıs ayı ortalarında üst üste gelen olumsuz haberler ile çok sert değer kayıpları yaşadı. Bu durum piyasada birçok kişinin Bitcoin’e ve genel anlamda kripto paralara bakış açısını değiştirmesine yol açtı. Son günlerde Bitcoin toparlanmaya başlamış olsa da olumsuz düşünceler günden güne çoğalıyor. Fiyatlarla ilgili olumsuz tahminler arka arkaya gelirken, farklı yönde olumsuz bir tahmin de Amundi CIO’su Pascal Blanque’den geldi. Ünlü CIO ve yatırımcıya göre hükümetler Bitcoin’i yasaklamaya başlayabilir.

  CIO’ya Göre Hükümetler “Müziği Durdurabilir”

  Zincir üstü verilere bakıldığında Bitcoin çöküş aşamasından sonra Haziran ayında nispeten olumlu bir evreye geçmiş gibi görünüyor. Ancak bu durum olumsuz fikirlerin gündeme gelmesini engellemiyor. Amundi CIO’suna göre BTC yasakları çok yakın zamanlarda görülebilir. Blanque konuya ilişkin açıklamasını yaparken, ilk olarak Bitcoin’in artık balon aşamasına geldiğini iddia etti. CIO, bu vurgusunun ardından hükümetlerin “müziği durduracağını” iddia etti.

  Bitcoin neredeyse her yıl birçok ünlü isim tarafından “balon” olarak ilan edilmiş olsa da her dönemde büyümeyi başardı ve 2021 yılında zirve noktalarına ulaştı. Ancak yine de bu konuda fikirler gündeme gelmeye devam edebiliyor. Blanque, hükümetlerin merkez bankası dijital parası (CBDC) çıkarırken bu çalışmalara hükümetleri Bitcoin’in itebileceğini ifade etti.

  Amundi CIO’sunun Açıklamalarının Piyasadaki Olası Etkileri

  Amundi CIO’sunun kripto varlıklarla ilgili fikirlerini dile getirmesi dolaylı olarak bireysel ve küçük ölçekli yatırımcıları da etkileyebilir. Zira Amundi, Avrupa sınırlarında en büyük 2. varlık yönetim fonu. Bu nedenle CIO’nun bakış açısı, birçok kurumsal yatırımcıya fikir verebilir. Buradan gelecek olan olası bir hareketlilik ise piyasayı etkileyeceğinden, bireysel yatırımcılar da payını alabilir.

  Pascal Blanque BTC’nin yasaklanabileceğini söylerken, onun en büyük özelliğini görmezden gelmiş olabilir. Zira BTC hiçbir hükümete bağlı değil ve merkezsiz olarak piyasada yer alıyor. Ancak ağır vergi gibi düzenlemelerle Blanque’nin üzerinde durduğu ihtimalin bir benzeri uygulanabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle