Kripto Para

Binance CEO’su BSC ağını ve DeFi projelerini değerlendirdi

  İşlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, merkezi olmayan uygulamaları barındırmak için borsanın kendi blok zinciri Binance Smart Chain’i (BSC) piyasaya sürdü. Ancak birkaç ay sonra ağda Ethereum (ETH) alanını ve farklı proje fikirlerini kullanan projeler görülmeye başladı. Binance CEO’su Changpeng Zhao, bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

  Binance kendi blok zinciri olan Binance Smart Chain’i (BSC) piyasaya sürdükten birkaç ay sonra ağda müthiş bir yoğunluk yaşandı. Bunun en büyük etkenlerinden biri de Ethereum (ETH) ağına alternatif arayanların oldukça fazla olmasıydı. Zira ETH ağında işlem ücretleri oldukça pahalıydı ve ağda ölçeklendirme sorunları yaşanıyordu. Hal böyle olunca da ETH ağında işlem yapmaya çalışan birçok kişi BSC’ye yöneldi. Ayrıca diğer birçok proje de BSC ağında kendine yer buldu. Bu da BSC ağının adeta dolup taşmasına neden oldu.

  Zhao: “Ethereum Blok Zincirini Bitcoin’den Kopyaladı”

  Binance CEO’su Changpeng Zhao, 7 Mayıs tarihinde Ethereal Virtual Summit’te çeşitli açıklamalarda bulundu. Zhao, BSC ağında yaşanan bu yoğunlukla ilgili olarak, bu durumun yenilikçi olmanın bir parçası olduğunu ifade etti. Zhao’nun konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  “Ethereum blok zincirini icat etmedi, Ethereum blok zincirini Bitcoin’den kopyaladı. Haliyle insanlar Ethereum’da nelerin popüler olduğuna bakacak ve bunları BSC’ye kopyalamaya çalışacak.”

  Zhao’dan Uniswap ve PancakeSwap Kıyaslaması

  Zhao açıklamasında olumsuz bir tavır takınmış gibi görünse de bunun aslında iyi bir şey olabileceğini ima etti. Açıklamalarının devamında Zhao, işlem hacmi bakımından ETH tabanlı olan Uniswap’i (UNI) geride bırakan, merkezi olmayan borsa (DEX) olan PancakeSwap’e dikkat çekti. Zhao konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  Uniswap büyük ihtimalle otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıyı, likidite havuzlarını ve bunun gibi şeyleri icat etti, bu harika. Ancak merkezi olmayan bir dünyada kavramlarınız çok hızlı bir şekilde kopyalanacak.”

  Zhao ETH Ağının İşlem Ücretlerine Değindi

  Bu açıklamalarının ardından Zhao, yeniden Ethereum ağına ilişkin konuştu. Zhao, çoğu zaman eleştirilen ETH ağının yüksek işlem ücretlerinin benzer ancak daha iyi ürünler için bir açık oluşturduğunu ifade etti. Zhao konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Dürüst olmak gerekirse, eğer işlem başına 100 dolar gibi maliyeti olan bir blok zincirde kalırsanız, çok fazla kullanıcı elde edemezsiniz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle