Kripto Para

Metaverse satışlarında milyarlarca dolarlık artış bekleniyor!

  2021 yılının sonlarında Facebook’un isim değişikliği hamlesi ile dünya genelinde yaygınlık kazanan Metaverse evrenine ilişkin çarpıcı bir tahmin geldi. Technovio’nun raporuna göre 2021 yılından 2026 yılına kadar Metaverse satışları 5 milyar dolar artacak.

  Geçtiğimiz yıl geniş kitleler tarafından duyulmaya başladığı aşamada, sosyal medya devi Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirmesi ile birlikte hızla dünya genelinde yaygınlık kazanan Metaverse evreni, son aylarda popülaritesini de büyük ölçüde yitirdi. Metaverse’ün kripto paralarla ilişkilendirilmesi ve kripto para piyasalarının sert düşüşler yaşaması, Metaverse’ün azalan popülaritesinde önemli pay sahibi oldu. 2021 yılının sonlarında bir çılgınlık boyutuna dönüşen Metaverse satışları eski günlerini arıyor. Ancak bir rapora göre bu satışlar 5 yılda 5 milyar dolar artacak.

  5 Yılda 5 Milyar Dolarlık Artış Öngörüsü

  Küresel araştırma şirketi olan Technovio tarafından yayınlanan bir rapora göre Metaverse satışları 2021 – 2026 yılları aralığını kapsayan 5 yıllık süreçte 5 milyar dolar artacak. 2021 yılının geride kalmasıyla birlikte, önümüzdeki 4 yıl boyunca Metaverse gayrimenkul ve emlak piyasasının, bu pazara olan ilginin artması ve kripto paraların yeniden popülarite kazanması etkileri ile yıllık %61,74 oran ile 5,36 milyar dolar artması bekleniyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın sonlarından itibaren birçok marka ve şirket, Metaverse alanına giriş yapmış ve onları çeşitli devlet kurumları da izlemişti.

  Beklentinin Büyüğü Kuzey Amerika’dan

  Metaverse odaklı çalışmalar her ne kadar bu evrenin popülaritesi azalmış olsa da son dönemlerde artış gösteriyor. Bu alandaki çalışmalar artarken Technovio’dan gelen bu rapor da heyecanı artırdı. Rapora göre Metaverse gayrimenkul ve emlak pazarı 4 yıl içinde 5 milyar dolarlık büyüme kaydedecek. Raporda, bu olası büyümenin %41’lik bölümünün sadece Kuzey Amerika bölgesinden geleceği tahmin ediliyor. Ayrıca rapora ek olarak, birçok markanın çoktan Metaverse evreninde arsa sahibi olmuş olmasının, ilerleyen dönemlerde arsa satın alma işlemlerinin de popülaritesini artıracağı düşünülüyor.

  Pazarda Durgunluk Hakim

  Raporda her ne kadar ciddi bir artış öngörüsü bulunuyor olsa da fiyatlarda görülen bu belirsizlikleri Metaverse pazarının da büyümesi konusundaki en büyük engel olarak değerlendiriliyor. Sanal arsa fiyatlarına biçilen değerler bilindiği gibi gerçek hayattaki gibi ilerlemiyor. Metaverse evrenindeki arazilerin fiyatı büyük oranda alıcının görüş ve isteklerine göre değişiyor. Bu da bir şekilde piyasada durgunluk yaşanmasına neden oluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle