Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 24 – 30 Ocak 2022

  Kripto para piyasasındaki belirsizlikler devam ederken, Bitcoin (BTC) fiyatındaki değişimler yakından takip ediliyor. En büyük kripto para birimi BTC fiyatında inişli çıkışlı bir grafik çizilmesi, yatırımcıları zaman zaman panik satışlarına sevk ediyor. Geçtiğimiz hafta sert düzeltme gören Bitcoin’de toparlanma sinyalleri görülürken henüz yönün belli olmaması da yatırımcıları endişelendiriyor.

  24 Ocak ile 30 Ocak 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  24 Ocak Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki sert düzeltmelerden sonra yeni haftanın ilk işlem gününde volatilitenin düşük olması dikkatlerden kaçmadı. En büyük kripto para birimi BTC 24 Ocak Pazartesi gününde yüzde 1.15 oranında değer kazanmasıyla yatırımcısının yüzünü güldürdü. BTC fiyatı bu yükselişle birlikte günü 36.686 dolar seviyesinde kapatarak yatırımcılardaki yükseliş umutlarını tazeledi. 

  Bitcoin fiyatını etkileyen en son satış dalgası, ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemlerinin kazanımlarını silmesinin ardından geldi. ABD’li bankacılık devi Goldman Sachs’ın enflasyonun artması halinde Fed’in daha hızlı bir sıkılaştırma öngörmesi, kripto para piyasası üzerinde baskı kurmaya devam etti. 

  Devasa kripto para yatırımları ile tanınan MicroStrategy şirketinin üst düzey yöneticisi Phong Le yeni açıklamalar yaptı. Bitcoin’deki düşüşe rağmen, şirketin Bitcoin yatırımlarını sürdüreceğini açıkladı. Nasdaq’ta listelenen MicroStrategy hisseleri de kriptoya paralel olarak 2022 yılının başından beri düşüş trendini sürdürüyor.

  25 Ocak Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde olumlu bir görünüm takip edilirken BTC fiyatındaki yön arayışı da analistlerin dikkatinden kaçmadı. 25 Ocak Salı gününde Bitcoin fiyatında dünkü yükseliş üzerine yüzde 0.72 oranında artış yaşandı. Gün içinde 37 bin 500 dolara kadar çıkan Bitcoin’de kısıtlı yükseliş olmasına rağmen yatırımcılar pozitif görünümden dolayı memnun kaldı. BTC fiyatı kapanışta 36.950 dolara kadar tırmandı. 

  Uluslararası Para Fonu (IMF), Bitcoin’in yasal olarak benimsenmeyen El Salvador’a yönelik uyarı ve eleştirilerine devam etti. Ülkenin finansal istikrarı, bütünlüğü ve tüketici koruması için risk meydana geldiğini söyleyen IMF’ye karşı El Salvador Başkanı Nayib Bukele’den de sert yanıt geldi.

  Bitcoin Fed toplantısı öncesi 35bin  dolar bölgesinin üzerinde kalmayı başararak bir toparlanma dalgası başlattı. Ünlü analist Aayush Jindal’e göre, 36.500 dolar ve 36.800 dolar direnç seviyelerinin üzerinde tutunan Bitcoin’de yönün yukarı olduğu belirtildi. Bu analiz yatırımcılarda heyecan yarattı. 

  26 Ocak Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Son 3 gündür pozitif sinyaller veren BTC’de haftanın ilk düşüş hareketi 26 Ocak Çarşamba gününde yaşandı. Lider kripto para birimi Bitcoin, güne pozitif tarafta başlasa da kapanışa doğru ayıların baskısıyla karşılaştı. Günü yüzde 0.41 gibi kısıtlı bir değer kaybıyla kapatan Bitcoin’de 36 bin dolar desteğinin korunması boğaları memnun etti. BTC fiyatı kapanışta 36.800 dolardan işlem gördü. 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden Cathie Wood’un yatırım yönetimi şirketi ARK Investment, yeni bir Bitcoin fiyat tahmini yaptı. Wood ve analist ekibine göre Bitcoin’in fiyatı 2030 yılına kadar 1 milyon doları aşabilir. Bu tahmin yatırımcılarda büyük heyecana yol açtı. 

  Kripto para yatırımcıları arasında Capo olarak bilinen analist, Bitcoin’in toparlanmadan önce 30 bin doların altına düşeceğini düşündüğünü söyledi. Capo’nun analizi yatırımcılarda panik satışları getirirken, tecrübeli analist “Şu anda 30 bin doların altında bir fitilden sonra oradan bir sıçrama yaşanacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 

  27 Ocak Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı grafik çizen Bitcoin’de yön yeniden yukarı döndü. Kripto para piyasasını yakından ilgilendiren olumlu gelişmeler yaşanırken BTC fiyatında yüzde 1 oranında yükseliş yaşanması yatırımcıları sevindirdi. 27 Ocak Perşembe günü popüler borsalarda BTC fiyatı günü 37.164 dolardan işlem görerek kapadı. 

  Deneyimli trader Tone Vays, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolardan çakılmasına rağmen Bitcoin’de yükselişin yakın olduğunu söyledi. Kripto para piyasasının henüz ayı trendine girmediğini hatırlatan analist, “MicroStrategy giriyor. Tesla giriyor. El Salvador onu rezerv para birimi olarak kabul ediyor. Bunlar çok boğa makro işaretleriydi.” ifadelerini kullandı. 

  ABD merkezli dev yatırım fonlarından Valkyrie, kripto madencilik şirketlerin performansını takip eden bir ETF için SEC’ye başvuruda bulundu. Bununla birlikte ETF şirketleri, son dönemde onay alamayan bir spot Bitcoin ETF’inin ardından başka alanlara yöneldi.

  28 Ocak Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Toparlanma sinyallerini peş peşe veren Bitcoin’de kademeli yükseliş trendi devam etti. Her gün bir önceki günden destek alarak yükselen BTC 28 Ocak Cuma gününde yüzde 1.56 oranında arttı. BTC’de gelen bu yükseliş hareketi yatırımcıları heyecanlandırırken popüler borsalardaki BTC fiyatı 37.745 dolara kadar tırmandı. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ark 21 Shares ve Teucrium’un Bitcoin ETF tekliflerine ilişkin kararı yine erteledi. Düzenleyici kurum, son olarak NYDIG, Valkryie, Grayscale ve Bitwise’ın ETF tekliflerini de ertelemişti. Bu sürecin sonunda ne olacağı konusu yatırımcıları meraklandırdı.

  Kripto topluluğunun tanınmış isimlerinden SkyBridge Capital’in kurucusu Anthony Scaramucci, yatırımcılara kripto piyasasında yaşanan düşüşten endişe duymama uyarısı geldi. Bitcoin’in uzun vadeli yatırım araçları olduğunu hatırlatan Scaramucci, mevcut düşüşler sebebiyle insanların yatırımlarından vazgeçmemeleri gerektiğini söyledi. 

  29 Ocak Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin hafta sonunda da pozitif görünümü sürdürdü. Yatırımcıların ve analistlerin yeniden boğa rallisi beklediği Bitcoin’de yüzde 1.13 oranındaki yükseliş bile olumlu karşılandı. BTC fiyatı 29 Ocak Cumartesi gününde boğaların desteğini arkasına alarak 38.170 dolar seviyesine çıktı. Bu direncin kırılması BTC’de önemli görüldü. 

  Elon Musk’ın şirketi Tesla, geçen sene yüklü miktarda Bitcoin satın alarak tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Bir süre sonra Bitcoin yatırımcılarının desteğini kaybeden Tesla şirketinin hala bilançosunda BTC tuttuğu öğrenildi. Şirketin açıkladığı son rakamlara göre Bitcoin satımı veya alımı gerçekleşmedi.

  Tecrübeli kripto para analisti Justin Bennett, piyasa çöküşlerinin herkesin beklediği zamanlarda gerçekleşmediğini söyledi. Bennett, kripto boğa piyasasının hala sağlam olduğunu, bir düzeltmenin aylar sonra yaşanabileceğini söylerken BTC fiyatının yükseliş hareketini başlatacağı uyarısında bulundu. Bu açıklamalar toplulukta heyecan yarattı. 

  30 Ocak Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi Bitcoin haftanın son işlem gününde yatırımcıları şaşırttı. Dünkü yükseliş hareketi ile yeniden 38 bin dolar desteğinin üzerine çıkan Bitcoin bu seviyedeki satış baskısına boyun eğmek zorunda kaldı. 30 Ocak Pazar gününde BTC ayılarının hamlesiyle yüzde 0.66 oranında kayıp yaşandı ve 37.915 dolara kadar geri çekilme görüldü.

  ABD’de kripto para yatırımcılarını endişelendiren bir haber gündeme geldi. Joe Biden yönetiminin, Bitcoin ve diğer dijital varlıkları “ulusal güvenlik meselesi” olarak düzenlemekle görev alacak bir plan hazırlığında olduğu iddia edildi. ABD kurumları Bitcoin düzenlemelerinde güvenlik meselesini tartışacak. 

  En popüler kripto para veri analiz şirketi Santiment verileri, büyük kripto para sahiplerinin Bitcoin biriktirmeye devam ettiğini ortaya koydu. Son raporda yer alan bilgilere göre 2017’den bu yana Balinaların cüzdanlarına neredeyse 2 milyon Bitcoin eklediklerini söyledi. BTC’deki birikimlerin devam etmesi uzun vadede boğa sinyalleri olarak yorumlandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle