Kripto Para

DOGE ilgisi azalmaya başladı! Aramalar %90 düştü

  Kripto para piyasaları Mayıs ayında çok büyük bir darbe aldı. Mayıs ayına kadar çok ciddi talep ve ilgi artışı yaşanırken, en azından bazı popüler kripto paralar için bu ilginin o tarihten bu yana azaldığı ortaya çıktı. Bu süreçte Dogecoin (DOGE) ile ilgili Google aramaları ve sosyal medya paylaşımlarında çok ciddi düşüşler yaşandı.

  Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok kripto para birimi 2021 yılında üst üste kırdıkları fiyat rekorları ile defalarca dikkatleri çekmeyi başardı. Piyasanın en popüler kripto parası olan Bitcoin rekor kırdıkça, sektöre duyulan ilgi de arttı. Ocak ayı sonlarında ve Şubat ayı başlarında BTC’ye duyulan bu ilginin bir kısmı, Dogecoin’e (DOGE) dönmeye başladı. DOGE ilgisi arttıkça da benzer şekilde DOGE da BTC gibi rekor üstüne rekor kırmaya başladı. Ancak Mayıs ayında kripto para piyasası çok büyük bir darbe yiyince, bu ilginin azalmaya başladı ortaya çıktı.

  Dogecoin ve Popülaritesinin Artışı

  Dogecoin kırdığı rekorlar ile bir dönem Google Trends verilerine göre Google aramalarında Bitcoin’i dahi geride bırakmıştı. Özellikle Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Dogecoin’e açıkça destek vermesi, bu popülarite artışını besleyen en önemli unsur olmuştu. Öte yandan sosyal medya platformu Reddit’te bir araya gelen DOGE topluluğunun istikrarlı çalışmaları da konuya dahil olunca, 2021 yılının ilk 5 ayında Dogecoin %15 binden fazla değer kazanmıştı.

  2013 yılında piyasaya sadece şaka olsun diye sürülen ve 8 yıldır neredeyse kimsenin duymadığı Dogecoin, bu popülarite artışı ile adını neredeyse tüm dünyaya duyurmayı başardı. Artık popülarite konusunda Bitcoin ile yarışan Dogecoin, Mayıs ayı başlarında Google Trends verilerine göre Bitcoin’i bile geride bırakmayı başardı. Aynı verilerde Ocak ayına bakıldığında, Bitcoin aramalarının Dogecoin aramalarına göre %8.000 oranında daha fazla olduğu görülüyor.

  DOGE Aramalarının Patlama Yaptığı Gün

  Bitinfocharts verilerine göre WallStreetBets oluşumunun GameStop hisselerinden Dogecoin’e döndüğü Ocak sonunda, DOGE aramaları en yüksek artışı yaşamıştı. Aynı gün içinde Dogecoin %300’den fazla değer kazandı ve Twitter’da DOGE ile ilgili 944 binden fazla paylaşım yapıldı. Aynı gün BTC ile ilgili 196 bin paylaşım yapılmıştı.

  DOGE Aramalarında %90 Azalma Oldu

  Ancak Mayıs ayından bu yana DOGE fiyatının yaklaşık %60 oranında gerilemesi ile birlikte DOGE popülaritesi de çok ciddi ölçüde azaldı. DOGE aramalarının tarihi zirve yaptığı Mayıs ayından bu yana bu aramalar, %90 oranında düştü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle