Kripto Para

Dijital Yuan’a olan ilginin nedeni Bitcoin

  Çin Merkez Bankası Araştırma Bürosu Direktörü Wang Xin, Çin’in “Dijital Yuan” çalışmalarına duyulan ilginin gün geçtikçe artış gösterdiğini açıkladı. Wang Xin, Dijital Yuan’a duyulan ilginin artış göstermesinde Bitcoin (BTC) fiyatındaki yükselişin etkisinin olduğunu ifade etti.

  Kripto para piyasalarına dünyanın her yerinden duyulan ilgi artış gösteriyor. Özellikle Covid-19 salgını ile birlikte tüm dünyada ortaya çıkan enflasyon endişesi, yatırımcıları kripto paralara yönlendiriyor. Kripto paraların uzun vadelerde yüksek kazançlar elde etmesi bu ilgiyi besleyen en büyük unsurlardan biri. Bununla birlikte ülkelerin kripto para sektörüne yaklaşımlarında da yeni adımlar atılmaya başlandı.

  Türkiye’nin de son yıllarda dahil olmaya başladığı sektöre ilk giren ülkelerden biri olan Çin, dijital para çalışmalarında önemli yollar kat etti. 2014 yılında dijital merkez bankası parası (CBDC) geliştirmeye başlayan Çin, Şubat 2021 döneminde Pekin’de test amacı ile 1,5 milyon dolarlık Dijital Yuan dağıtmıştı. Çin Merkez Bankası, bu test dağıtımlarının devam edeceğini açıkladı.

  Dijital Yuan’a İlgi Artıyor Mu?

  CNBC’de yer alan habere göre Çin Merkez Bankası Araştırma Bürosu Direktörü Wang Xin, yaptığı açıklamasında “Dijital Yuan’ı herkes çok yakından takip ediyor” dedi. Xin, açıklamasında Çin Merkez Bankası’nın projesine duyulan ilginin her geçen gün artış gösterdiğini ifade etti.

  Son dönemlerde kripto paralara artan global ilgi ile birlikte Türkiye, ABD, İngiltere, Japonya gibi ülkelerde CBDC çalışmaları da hız kazandı. Wang Xin de açıklamalarında, bu konuya değindi. Xin, kendi dijital paralarını çıkarmaya çalışan ülkelerin sayısındaki artışlardan dolayı, Dijital Yuan’a duyulan ilginin büyümüş olabileceğini dile getirdi.

  Xin, İlgi Artışında Bitcoin’i İşaret Etti

  Ancak Wang Xin’e göre Dijital Yuan’a duyulan ilgideki artışın tek sebebi de bu değil. Xin’e göre artış gösteren bu ilginin arkasında Bitcoin fiyatındaki sert yükselişler de olabilir.

  Aslında Çin, 2017 yılında aldığı karar ile Bitcoin borsalarını kapatma kararı almıştı. Ayrıca Dijital Yuan, merkezi olmayan ve Blockchain tabanlı olmaması gibi tarafları ile Bitcoin’den farklı bir yapıda bulunuyor. Buna rağmen Xin, Dijital Yuan’a duyulan ilgideki artışlarda Bitcoin’i işaret ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle