Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 28 Eylül 2022

  Küresel piyasaların odağındaki merkez bankalarından şahin açıklamalarla başlayan satış dalgasından kripto para piyasası da nasibini aldı. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki gerileme, piyasa değerine göre ilk 10 listesindeki altcoin fiyatlarını baskılıyor.

  28 Eylül 2022 Çarşamba gününde BTC ve popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Kripto para piyasasındaki satış dalgasında meydana gelen tasfiyelerle birlikte piyasadan 149 milyon dolar çıktı. FED Başkanı Jerome Powell’ın kripto hakkındaki konuşması pozitif görülse de satış baskısı piyasa genelinde etkili oldu. 

  Zincir üstü veri analiz sağlayıcısı Santiment analistleri LINK coini yorumladı: “Chainlink (LINK) Eylül’den beri kripto piyasasından bir şekilde ayrıldığına dair ipuçları veriyor. Büyük LINK balinaları giderek daha aktif hale geldi ve bu genellikle sürdürülebilir altcoin rallilerin anahtarıdır.”

  Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Bakanı Omar Bin Sultan Al Olama, kripto paralar hakkında olumlu konuştu: “Dijital para birimlerinin geleceği, ödemeler, bankacılık ve yatırım gibi alanlarda birçok sorunda büyük bir fark yaratabilecekleri ana akım finansal sistemde sıkı bir şekilde yatıyor.”

  Kripto paralardaki gerilemeye rağmen İsveç, İsrail ve Norveç, uluslararası perakende ve havale ödemelerini merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile gerçekleştireceğini duyurdu. Bu gelişme sektör açısından olumlu görünse de piyasadaki düşüş trendi giderek hız kazanarak yatırımcılarda panik satışlarına yol açtı.

  Kripto para piyasasını sarsan düşüş sonrasında Glassnode yeni bir paylaşım yaptı. ETH cüzdan adreslerinin sayısı son 24 saat içinde yüzde 50’den fazla kayıp yaşarken bu gelişme toplulukta endişeye neden oldu.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

  Borsalardan gelen güncel verilere göre BTC yüzde 5.41 düşüşle 19.000 dolar desteğinde tutunmaya çalışıyor. Lider altcoin ETH’de yüzde 5.73 düşüş sonrası 1.308 dolarlı seviyeler fiyatlanıyor. Popüler altcoinlerde BNB ve DOGE fiyatlarında yüzde 3 civarında, ADA ve SOL coinde ise yüzde 6 oranında kayıplar yaşanıyor. İlk 10 kripto para birimi arasında günün en fazla değer kaybeden projesi yüzde 10 düşüşle XRP oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle