Kripto Para

Çin'den dev Dijital Yuan dağıtımı başladı

  Kripto para sektöründeki gelişmelerine ve testlerine büyük bir hızla devam eden Çin’den yeni haberler geldi. Şu ana kadar yapılan en büyük dijital yuan denemesi sektördeki 7. deneme olarak başlatıldı…

  Çin’in Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu’da başlatılan dijital para denemesi, ülkedeki 7. test olarak kayıtlara geçti. Yerel basında yer alan haberlere göre mevcut durumda 120 milyon dijital yuan dağıtıldı. Bu denemelerin sonuncusu olan Chengdu testinde de 40 milyon dijital yuan dağıtımı yapılacağı açıklandı

  Kripto para sektöründe hız kaybetmeden ilerlemek isteyen Çin, en büyük dijital yuan dağıtımı sürecine 19 Mart tarihine kadar devam edecek. Tüm testlerin sürecin en başından bu yana dijital yuan uygulaması üzerinden gerçekleştiği bilgisi paylaşıldı. Bilindiği üzere daha önce de Çin’in Shenzen eyaletinde 2020 yılında 10 milyon dijital yuan dağıtılarak bu sürece başlanmıştı.

  Dijital Yuan Dağıtımı Hız Kazandı

  Çin’de dijital yuan dağıtımı geçtiğimiz yıldan bu yana hız kazanarak sürece devam ediyor. İlk testten sonraki testlerde dijital yuan miktarı da kademeli olarak arttırıldı. Böylelikle 2021 yılındaki son Suzhou eyaleti denemesinde 30 milyon dijital yuan dağıtımı yapıldı ve harcandı. Genellikle 1 hafta ila 10 gün arasında dağıtım süreci bulunan bu testler, şu anda 15 güne kadar çıkartıldı.

  Çin’in kripto para sektöründeki adımlarını hızlandırması, sadece ülkede değil dünya kripto para basınında da geniş yankı buldu. Denemelerin artması ve gelişimi devam ettikçe test süreleri de uzatılıyor ve dijital yuan işlem çeşitliliği arttırılıyor. Çinli yetkililer, bu sayede dijital yuan konusunda daha kapsamlı araştırmalar yapabiliyor.

  Çin Mobil Ödemelerde Patlama Yaşadı

  Çin’de çevrimiçi alıveriş, telefona bağlanmadan çalışabilen donanım cüzdanlar kullanılarak da yapılabiliyor. Bundan sonraki denemelerde sınır ötesi ödemelerin de bu sisteme entegre edilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz hafta Çin Merkez Bankası, bu hedefler doğrultusunda Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong ve Tayland ile işbirliği yapılacağını duyurdu. Çin’de uzun zamandır yaygın bir şekilde gerçekleştirilen mobil ödemeler, 2020 yılında çok ciddi bir artış yaşadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle