Kripto Para

Ark Invest, Robihood hissesi için Tesla’dan vazgeçti!

  Dünyanın önde gelen yatırım yönetim şirketlerinden Ark Invest, yatırım politikasında radikal bir karar değişikliğine gitti. Şirket, kripto varlık işlemi yapma olanağı sağlayan Robinhood hisseleri satın almak için, e-otomobil üreticisi Tesla şirketinin hisselerini sattı.

  Kripto para piyasaları, geçtiğimiz aylarda çift yönlü olarak sergilediği fiyat hareketleri ile volatil bir yapıya sahip olduğunu net şekilde gösterdi. Yılın ilk 4,5 ayında ciddi yükselişlerle yukarı yönlü hareket eden kripto paralar, Mayıs ayı ortalarında ise çöküş yaşayarak bu kez neredeyse yarı yarıya değer kayıplarıyla karşılaştı. Piyasadaki bu fiyat hareketlerinin her ikisinde de e-otomobil üreticisi Tesla’nın payı olduğu düşünülüyor.

  Tesla ve Elon Musk’ın Kripto Para Piyasasına Etkileri

  Tesla CEO’su Elon Musk, Mart ayı sonlarında yaptığı açıklamada, Tesla’nın Bitcoin (BTC) ödemeleri ile araç satışlarına başlayacağını duyurmuştu. Bu duyuru, Bitcoin’in ve beraberinde kripto para piyasasının yükselişe geçmesine katkı sağlamıştı. Ardından 12 Mayıs tarihinde Musk, Tesla’nın BTC ödemelerini askıya aldığını duyurdu. Bu duyuru ise Çin’den gelen kripto para karşıtı yaptırım haberleri ile birleşince, piyasada sert düşüşlerin yaşanmasına neden olmuştu.

  Ark Investment, Robinhood Hissesi Almak İçin Tesla Hissesi Sattı

  Tesla şirketi ve şirket CEO’su Elon Musk’ın, kripto para sektöründe pay sahibi ve etken isimler oldukları biliniyor. Ancak daha önce kripto para sektörü adına olumlu tavırlar ortaya koyan Tesla, kısa sürede karar değiştirebildiğini gösterdi. Bu da Tesla’nın güven kaybetmesine neden oldu. Dünyanın önde gelen yatırım yönetim şirketlerinden biri olan Ark Invest de kripto varlık işlem platformu Robinhood hissesi satın almak için, Tesla hisselerini sattı.

  Şirket Hangi Hisseden Ne Kadar Sattı, Ne Kadar Satın Aldı?

  Bloomberg haberine göre Ark Investment, daha fazla Robinhood hissesi satın alabilmek için 66 milyon dolarlık (89 bin adet) Tesla hissesi sattı. Daha önce de Tesla hissesi satışları yapan Ark Invest’in bu son satışı ile birlikte, toplamda yaptığı Tesla hissesi satışlarının boyutu 200 milyon dolara ulaşmış oldu. Satış sonrası Ark Invest, 20 milyon dolarlık (236 binden fazla) Robinhood hissesi satın aldı. Ark Invest, bu satın alma işlemi ile birlikte Eylül ayında yaklaşık 390 bin adet Robinhood hissesi satın almış oldu.

  Hala Ark Invest’in En Büyük Fonunu Tesla Hisseleri Oluşturuyor

  Ark Invest, son 5 aylık süreçte toplamda 1 milyondan fazla Tesla hissesi satmış oldu. Ancak buna rağmen şirketin elindeki Tesla hisseleri, 4 milyon dolarlık değeri aşarak şirketin elindeki en büyük yatırım fonunu oluşturmaya devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle