Kripto Para

Dijital yuan cüzdanlarının özellikleri nasıl olacak?

  Merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda dünyada ilk adımı atan Çin, dijital yuan için geliştirilmiş olan cüzdanları tanıttı. Söz konusu cüzdanlarda gizlilik dereceleri ve harcama limitleri değişkenlik gösteriyor. Ayrıca cüzdanların açık ve özel olarak ikiye ayrılacağı görülüyor.

  Kripto para piyasası son dönemlerde çok ciddi büyümeler elde edince, devletler de bu alanda neler yapılabileceğine ilişkin çalışmalara başladı. Kripto paraların merkezsiz olması ve devletlerin doğrudan kripto paralara müdahale edemiyor olması, bu alanda atılan adımlarda değişkenlik göstermesini sağladı. Ancak dünyadaki hemen hemen bütün ülkeler merkez bankası dijital parası (CBDC) konusuna, en azından kripto paralara göre daha sıcak bakıyor. Bu alanda ilk adımı atan ise CBDC çalışmalarına 2014 yılında başlayan Çin oldu.

  Çin Merkez Bankası Dijital Yuan Cüzdanlarını Tanıttı

  Her ne kadar CBDC üretim ve kullanım açısından Çin 2021 yılında Bahamalar ve Kamboçya gibi ülkelerin gerisinde kalmış olsa da bu alanda büyük ekonomisi ile hala lider olarak görülüyor. 2020 yılında Çin, çeşitli bölgelerde dijital yuan’ın test kullanımlarını başlatmıştı. Forkast’ın Çin menşeili kanalı Caixin’in haberine göre Çin Merkez Bankası, şimdi ise dijital yuan cüzdanlarını tanıttı. Tanıtılan cüzdanların özellikleri arasında gizlilik (anonimlik) dereceleri ile harcama limitlerinde değişkenlik olduğu görülüyor.

  Dijital yuan cüzdanları açık ve özel olarak ikiye ayrılacak. Bu sayede kullanıcılar ana cüzdanın izin verdiği biçimde alt cüzdanlar oluşturabilecek. Böylece cüzdanlarda donanım ve yazılım saklama araçları da yer almış olacak. Cüzdanlarda gizlilik seviyeleri farklılık gösterecek ve en gizli cüzdanın en önemli özelliği, sadece bir cep telefonu numarasının yeterli olması olacak.

  En Gizli ve En Açık Cüzdanların Özellikleri

  En gizli cüzdanı kullanacak olanların telefon numarası dışında kişisel bilgi paylaşmasına gerek kalmayacak. Ayrıca bu cüzdanlarda bakiye limiti de 10 bin yuan olacak. Fakat bakiyenin tamamı 24 saat içinde harcanamayacak. Bu cüzdanlardaki harcamalar 1 günde en fazla 5 bin yuan ile tek seferde en fazla 2 bin yuan ile sınırlandırılacak.

  Gizlilik seviyesi en az olan cüzdanlarda ise bakiye limiti 500 bin yuan’a kadar çıkabilecek. Bu cüzdanlarda ise 24 saat içinde toplam 100 bin yuan harcama, tek seferde 50 bin yuan harcama imkanı olacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle