Kripto Para

DeFi protokolüne siber saldırı! 17 milyon dolar kayıp

  Binance Smart Chain (BSC) tabanlı Value merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü siber saldırı yaşadı. Saldırganlar çekirdek protokol kod tabanındaki bir kusurdan yararlanarak 11 milyon dolar çalmayı başardı. Value protokolünün toplam kaybı 17 milyon dolar oldu…

  Blockchain dünyasında Ethereum ağının en büyük rakiplerinden biri olarak görülen Binance Smart Chain (BSC) ağı da siber saldırılardan olumsuz etkileniyor. BSC tabanlı Value merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü, 11 milyon dolarlık siber saldırıya uğradı. Saldırganlar ağ üzerindeki çekirdek protokol kod tabanındaki bir kusurdan faydalanıp milyon dolarlık kazanç elde ettiler.

  Kod Tabanındaki Hata Pahalıya Patladı

  Value protokolünün siber saldırıya uğradığı fark edilince saldırının boyutları daha da ön plana çıktı. Saldırganlar, 15 bin Binance Coin (BNB) ve 68 bin 300 BUSD dahil olmak üzere dokuz varlıkta fon çaldı. Bunun ardından tüm fonlar hemen çeşitli Ethereum tabanlı token’lar ile değiştirildi.

  Siber saldırganların protokolün kod tabanında, “swap” işlevinin belirli koşullar altında doğru şekilde hareket etmesini engelleyen hatadan faydalandıkları tespit edildi. Saldırı sırasında havuz çiftlerindeki birinci ve ikinci varlık tutarları arasındaki denge eksikliği nedeniyle likidite havuzları tıkandı.

  Üç Gün Önce 6 Milyon Dolar Çaldırmıştı

  BSC tabanlı Value merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolünün 3 gün önce bir başka siber saldırıdan dolayı 6 milyon dolar kaybettiği de hatırlatıldı. Siber saldırganlar ödül paylaşım havuzunu yeniden faaliyete açtılar ve fonlar üzerinde tam kontrol sahibi oldular. Protokolden çalınan tüm LP tokenlarının merkezi olmayan kripto para borsası 1inch’te BNB’ye çevrildiği ortaya çıktı.

  Value protokolünün arkasındaki ekip, tazminat başvurusunda bulundu. Value DeFi’ın kilit ekip üyeleri de inceleme altına alındı. Ancak Value DeFi’ın itibarı, tekrarlanan saldırılar ve kimlik dolandırıcılığı nedeniyle ciddi oranda zarar gördüğü için sektördeki popülerliğini de hızla kaybetti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle