Kripto Para

El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi ilan etti

  Bitcoin (BTC) Mart 2020’de 3 bin 700 dolar seviyesindeydi. 2021 yılında ise Bitcoin, kurumsal yatırımcılardan gördüğü benimseme ile ciddi bir yol alarak 64 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Şimdi ise Bitcoin, bir ülkenin resmi para birimi olması konusunda bir “kabul görme” ile karşı karşıya.

  Bitcoin (BTC) ilk kez Ağustos 2020’de MicroStrategy’nin yatırım yapmasıyla birlikte kurumsal şirketlerin radarına girdi. Bu aşamadan sonra çok ciddi bir benimseme ile karşılaşan Bitcoin, ardından birçok kurumsal tarafından da kabul gördü. Bu durum, Bitcoin’in tüm zamanların rekorunu 64 bin doların üstüne çıkarmasına kadar uzandı. Şimdi ise Bitcoin, bir ülkenin resmi para birimi olması konusunda “kabul görme” eşiğine geldi. Orta Amerika’da yer alan ve bölgenin en küçük ülkesi olan El Salvador, Bitcoin konusunda hiç beklenmedik bir adım attı.

  Kongreye Yasa Tasarısı Sunulacak

  El Salvador Başkanı Nayib Bukele, “Bitcoin’in El Salvador’un resmi para birimi olması” konusunda önümüzdeki hafta Kongre’ye bir yasa tasarısı sunacaklarını ifade etti. Twitter’da bir süredir devam eden ve Bitcoin desteğini ifade eden lazer gözler akımına katılan Bukele, Twitter’daki 2,5 milyon takipçisine de böylece Bitcoin konusundaki desteğini gösterdi. Bukele, yaptığı açıklamalarında merkez bankalarının kendi ülke ekonomilerine ve istikrarlarına zarar verebileceğini de dile getirdi.

  Haber Kripto Para Topluluklarını Heyecanlandırdı

  Merkez bankaları hakkında fikrilerini dile getiren Bukele, daha sonra “merkez bankaları tarafından kontrol edilemeyecek miktarda arza sahip bir dijital paranın, dolaşıma sokulmasına imkan sağlanması gerektiğini” ifade etti. Bunun üzerine Nayib Bukele, Bitcoin’in artık El Salvador’un resmi olarak kullandığı para birimlerinin arasında yer alabileceğini dile getirdi. Nayib Bukele’nin açıklamaları, kripto para topluluklarında heyecanla karşılandı. Binance CEO’su Chnagpeng Zhao da bu heyecanını, haberi Twitter’dan paylaşarak gösterdi.

  Amaç Ülkenin Refah Seviyesini Artırmak

  El Salvador Başkanı Nayib Bukele, BTC adımının ülkedeki refah seviyesini artırabileceğini düşündüklerini dile getirdi. Bukele, olası bu adım ile dünyada ilk olmayı tercih ettiklerini ifade etti. El Salvador, Lighting Network tabanlı bir ödeme uygulaması olan Strike ile ortaklık adımı atmıştı. Gelen açıklamalara göre ödemeler de bu sayede yapılabilecek. El Salvador’un kritik BTC adımı sonrası, ekosisteme 10 milyonu aşkın kullanıcının dahil olacağı tahmin ediliyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle