Kripto Para

DeFi protokolü siber saldırıda 30 milyon dolar kaybetti!

  Binance Smart Chain üzerinde sentetik varlıklar için bir likidite platformu olan Spartan Protocol, siber saldırıya uğradı. Protokolden yapılan açıklamada bu saldırıların neticesinde 30 milyon dolar çalındığı açıklandı…

  Kripto para dünyasında hareketli bir piyasa takip edilirken bir yandan da siber saldırılar yaşanmaya devam ediyor. Son olarak siber saldırıya uğrayarak para çaldıran platformlar arasında merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasının popüler isimlerinden Spartan Protocol de girmiş oldu. 

  Kripto para basınında geniş yankı bulan açıklamada, Binance Smart Chain üzerinde sentetik varlıklar için bir likidite platformu olan Spartan Protocol’un siber saldırıya uğradığı belirtildi. Platformun likidite havuzuna düzenlenen koordine saldırıda 30 milyon dolarlık kayıp yaşandığı belirtildi. 

  Siber Saldırgan 30 Milyon Dolar Çaldı

  DeFi dünyasının popüler isimlerinden olan Spartan Protocol’ün siber saldırıya uğradığı yönündeki haberlerin ardından ilk resmi açıklama güvenlik şirketinden geldi. Blockchain güvenlik şirketi PeckShield'ın açıklamasına göre siber saldırgan SPARTA/WBNB likidite havuzundaki "hatalı likidite paylaşımı hesaplamasını" hedef aldı.

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Siber saldırgan, bu saldırıda havuzun varlık bakiyesini şişirdikten sonra aynı miktarda havuz tokenini yakarak, teminat varlıktan gereksiz yüksek miktarda alabiliyor. Etkilenen havuz, bu siber saldırı nedeniyle 30 milyon dolar kaybetti.”

  DeFi Dünyasının En Büyük Saldırılarından Biri Yaşandı

  Kripto para basınında geniş yankı bulan siber saldırı hakkında yapılan açıklamalarda Spartan Protocol paylaşımı dikkat çekti. Bu paylaşımda siber saldırganın havuzlardan yaklaşık 30 milyon dolar çekmek için 61 milyon dolar değerinde Binance Coin (BNB) kullandığını açıkladı. Kripto para uzmanlarına göre bu saldırı merkeziyetsiz finans (DeFi) tarihinin en büyük saldırılarından biri olarak kayıtlara geçti. 

  DeFi protokolleri şimdiye kadar pek çok siber saldırıya maruz kaldı. Bunlar arasında EasyFi 9 milyon dolar, Uranium Finance 57,2 milyon dolar, Kucoin 45 milyon dolar kaybetti. Ayrıca popüler platformlardan Alpha Finance 37,5 milyon dolar ve Meerkat Finance ise 32 milyon dolarlık kayıplar yaşayarak siber saldırılara uğradı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle