Kripto Para

Coinbase CEO’su Washington’da senatörlerle görüştü

  ABD’de kripto paraların düzenlenmesine ilişkin yeterli adımların atılmamış olması, uzun süredir sektörde yer alan isimleri ve kurumları rahatsız eden bir durumdu. Bu hafta kripto para piyasaları hakkında konuşmak üzere, Coinbase CEO’su Brian Armstrong ABD’li senatörler ile bir araya geldi. Armstrong konuya bazı senatörlerin pozitif, bazılarının ise şüpheli yaklaştığını aktardı.

  Tüm dünyada kripto paralara duyulan ilgi son aylarda zirve noktalarına yükseldi. Ancak bu ilgi artışında ABD’de bazı şikayetler gündeme gelmeye devam ediyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse gibi birçok kişi, ABD’de kripto paralara ilişkin yasal düzenlemelerin oldukça yetersiz olduğunu birçok kez dile getirdi. Bir sorun haline gelen bu durumla ilgili, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’dan açıklama geldi. Armstrong kripto paralar hakkında konuşmak üzere ABD’li senatörler ile bir araya geldi. Armstrong bazı senatörlerin konuya pozitif, bazılarının da şüpheli yaklaştığını aktardı.

  Armstrong CCI Misyonu Kapsamında Washington’a Gitti

  ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, 14 Nisan tarihinde Nasdaq’ta halka açılan ilk kripto para borsası oldu. Şirketin CEO’su Armstrong, Crypto Council for Innovation (CCI) misyonu kapsamında başkent Washington’a gitti. CCI, 2021 yılında kuruldu. Kuruluşun amacı, Coinbase, Fidelity, Square gibi şirketler tarafından regülatör ve politika yapıcılarda farkındalık kazandırmak.

  ABD’de kripto paralara ilişkin hala yasal belirsizlikler bulunuyor. Zira ülkede bazı kripto paralar emtia, bazıları para birimi ya da mülk gibi, bazıları ise menkul kıymet sayılabiliyor. Coinbase CEO’su Armstrong, kripto para sektörünü istihdam, GSYİH’ye katkı ve inovasyon açısından internet teknolojisine benzediğini düşünüyor. Armstrong, bu görüşlerini Washington’da da dile getirdiğini söyledi.

  Şüpheci Senatörlerin Aklında “Yasa Dışı Faaliyetler” Var

  Armstrong, konuya ilişkin düşüncelerini dile getirdiğini aktardı ve Arizona senatörü Kyrsten Sinema, Kuzey Carolina Kongre üyesi Patrick McHenry gibi isimlerin konuya pozitif yaklaştıklarını belirtti. Ayrıca ünlü CEO, Virginia senatörü Mark Warner gibi isimlerin de konuya “açık fikirli” yaklaştıklarını ifade etti. CEO, bazı senatörlerin ise özellikle de “yasa dışı faaliyetler” temelinde konuya şüpheli baktıklarını ifade etti.

  ABD’deki belirsizliklerin, inovasyonun önüne geçeceği düşünülüyor. Bu durumun yaşanmaması için Armstrong CFTC, SEC ve Hazine Bakanlığı gibi kurumların ortak noktada bir araya gelebilecekleri kripto para sandbox’ı kurmayı öneriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle