Kripto Para

Kripto para dünyasında neler oluyor? Borsalar kapatılabilir

  Yerli kripto para sektöründe Thodex borsasının yarattığı panik gündem olurken, dünyanın dört bir yanında da benzer konular tartışılıyor. Güney Kore Finans Komisyonu Başkanı, eylül ayına kadar 200’den fazla kripto para borsasının kapatılabileceğini söyledi…

  Kripto para dünyasında regülasyon süreçlerinin hız kazanmaya başladığı dönemde çeşitli gelişmeler yaşanıyor. TCMB ve diğer yetkili kurumlar Türkiye’de kripto para piyasasına yönelik düzenlemeler için çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ederken dünyada da benzer adımlar atılıyor. 2021 yılında Güney Kore, yerel kripto para traderları ve yatırımcıları için yeni bir yasa çıkardı.

  200’den Fazla Borsa Aniden Kapatılabilir

  Kripto para borsalarında daha katı düzenlemeler, yeni KYC politikaları ve farklı vergi planı Güney Kore’de uygulanmaya başladı. Tüm kripto para borsalarının bu kurallara uyması zorunluyken, buna rağmen piyasada düzenlemelere uyulmadığı vurgulandı. Güney Kore Finans Komisyonu Başkanı, söz konusu düzenlemelere uyulmaması durumunda bu yıl eylül ayında 200’den fazla kripto para borsasının kapatılacağını duyurdu.

  Güney Kore Finans Komisyonu Başkanı Eun Seong-soo tarafından yapılan açıklamalar, Güney Kore’deki kripto para piyasası kadar küresel çapta ilgi gördü. Başkan, eğer ülkedeki kripto para borsalarının yılbaşında belirlenen düzenlemelere uymaması halinde harekete geçip gerekeni yapacaklarını söyledi. Bu durumda eylül ayına kadar 200’den fazla kripto para borsasının kapanma tehlikesi gündeme geldi.

  Kripto Para İşlemlerine Ek Vergiler

  Güney Koreli yetkililer, kripto para alım satım işlemleri ile ilgili vergi konusunu da gündeme getirmeyi planlıyor. Kripto işlemlerine ek vergiler getirmeyi planlayan hükümet, buna rağmen yerli kripto para yatırımcılarını koruma planına sahip olmamasıyla da dikkat çekiyor. Güney Kore Finans Komisyonu başkanı Eun Seong-soo’ya göre “Özel Para Yasası” kapsamında hükümete kayıtlı hiçbir kripto para borsası bulunmuyor. 

  Düzenlemelere uymayan borsaların eylül ayında aniden kapatılabileceğini söyleyen Eun, borsa ve geleneksel piyasalardakinin aksine kripto para piyasasında yatırımcıları korumayacaklarını kaydetti: “İnsanların (yatırımcıların) korunması gerektiğini düşünmüyorum çünkü insanlar yatırım yapıyor ve çok parayla ilgileniyor. Yanlış yoldan giderseniz neticeye ulaşamazsınız.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle