Kripto Para

Çinli madencilerin elektriği kesildi! BTC hash oranı düştü

  Çin hükümetinin kripto para sektörü üzerindeki yoğun baskısı devam ediyor. Sichuan eyaletinde Bitcoin madencilerine verilen elektrik kesilince, BTC hash oranlarında yüzde 37’ye kadar düşüş yaşandı…

  Çin, kendi merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hazırlığında çalışmalara tüm hızıyla devam ediyor. Dijital yuan çalışmaları sonuç vermeye başlarken, bir yandan da Bitcoin (BTC) madencilerine yönelik sert önlemler ve baskılar sürüyor. Bu doğrultuda Çin’in Sichuan eyaletinde bazı BTC madencilik tesislerine verilen elektrik, yerel yönetim emriyle kesildi.

  Bitcoin madenciliğinde en önemli lokasyonlardan biri olan Çin’deki Sichuan eyaleti, madencilerin korkulu rüyası haline geldi. Madencilik tesislerinin kullandığı elektrik kesilince, en büyük madencilik firmalarından bazılarında hash oranları yüzde 37 seviyelerine kadar geriledi.

  Bitcoin Madencilerinin Hash Oranı Düşüyor

  Çinli blockchain şirketi Hashkey Hub’ın pazarlama başkanı Molly, Sichuan yönetiminin aldığı karardan sonra hash oranının büyük yara aldığını açıkladı. BTC madencilik havuzu hash oranlarında bu düşüş daha sert bir şekilde hissedildi. Sektörün en önemli Bitcoin madencilik çiftliği AntPool üzerindeki hash oranı yüzde 27.53 oranında düştü.

  Çin hükümetinin kripto para sektörüne yönelik baskıları özellikle son birkaç aydır madencilik dünyasını olumsuz etkiledi. Xinjiang eyaletinde de önemli seviyede bulunan BTC madencilik tesislerinin kapatılması gündeme geldi. 

  Dijital Yuan Çalışmaları Hızlandı

  Kripto para sektörünün en önemli madencilik merkezlerinden biri olan Çin’de yaşanan bu gelişmeler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatını da olumsuz etkiledi. Çin hükümetinin BTC ve ETH üzerindeki büyük baskısı, devletin merkez bankası dijital para birimi çalışmalarına olumlu yansıdı.

  Dijital Yuan adıyla hazırlanan Çin merkez bankası dijital para birimi, piyasaya sürülmeye başlandı. CBDC çalışmalarına son sürat devam eden yetkililer, buna uygun zemin hazırlamak için diğer kripto para birimlerini baskı altına alıyor. Çin, son olarak Pekin’deki 3 binden fazla ATM’de aktif dijital Yuan kullanımını başlatmış görünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle