Kripto Para

Ülkeler BTC için sıraya girdi! İşte o devletler

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dünyada ilk kez bir ülkenin resmi para birimi oldu. Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador, Bitcoin’i ABD doları ile birlikte ülkenin resmi para birimi ilan etti. El Salvador’un aldığı bu karar, özellikle Latin Amerika’da yankı uyandırdı. Latin Amerika ülkelerinden politikacıların gündeminde şimdi Bitcoin var.

  El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele, geçtiğimiz günlerde bir duyuru yaptı. Bukele, Bitcoin’in (BTC) El Salvador’un resmi para birimi olması için yasa tasarısı hazırladıklarını açıkladı. Ardından tasarı Kongre’de oylamaya sunuldu. Söz konusu yasa tasarısı, Kongre’deki 84 oyun 62’ini aldı ve böylece resmi olarak da onaylanmış oldu.

  Artık El Salvador’un resmi para birimlerinden biri Bitcoin. Atılan bu adım, dünyanın pek çok noktasında yankı uyandırsa da en çok ses Latin Amerika ülkelerinden çıkmaya başladı. Şimdilerde birçok Latin Amerika ülkesinde politikacıların gündeminde Bitcoin var.

  Paraguay

  Paraguaylı politikacı, parlamento üyesi Carlitos Rejala konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Ülkemizin yeni nesille birlikte ilerlemesi gerekiyor. Bu hafta dünyanın Paraguay’ı konuşmasını sağlayacak önemli bir projeye başlıyoruz.

  Her ne kadar Rejela açıklamasında “Bitcoin” dememiş olsa bile, Twitter’dan bu açıklamayı yapmadan önce profil fotoğrafına “lazer gözler” ekledi.

  Panama

  Paraguay’ın ardından benzer şekilde kripto paraları gündemine almak isteyen Panama’da politikacıların konusu kripto paralar. Panama Parlamento Üyesi Gabriel Silva konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Panama geride kalamaz. Gerçek bir teknoloji ve girişimcilik merkezi olmak istiyorsak, kripto paraları desteklemeliyiz. Meclise sunmak üzere bir teklif hazırlayacağız.”

  Kolombiya

  Kolombiya Devlet Başkanı Danışmanı Jehudi Castro Sierra, Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey’den alıntı yaparak Twitter’dan bir açıklama yaptı. Sierra, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  Bitcoin kesinlikle her şeyi değiştirebilir. Bu konuda en çok ilgimi çeken şey, onun temsil ettiği değerlerdir. Onu ortaya çıkaran koşullar çok ender, çok özel ve çok değerli. Hayatımda üzerinde çalışmaktan daha önemli bir şey olabileceğini düşünmüyorum.”

  Paraguay, Panama ve Kolombiya dışında, Latin Amerika’da Arjantin, Meksika ve Ekvador gibi ülkelerde de politikacıların gündeminde son dönemlerde Bitcoin ve kripto paralar yer alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle