Kripto Para

Popüler kripto para borsasına 10 milyon dolarlık ceza!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir kripto para borsasına daha ceza kesti. Popüler kripto para borsası Poloniex, kayıt dışı platform işlettiği gerekçesiyle suçlamayla karşılaşınca 10 milyon dolar cezayı ödemeyi kabul etti…

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken, popüler kripto para borsalarından biri olan Poloniex cezayla karşılaştı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), popüler borsaya kayıt dışı platform işletmesi sebebiyle suçlamada bulundu. Suçlamaları kabul eden borsa yöneticileri, SEC ile anlaşma yoluna gitti. 

  Poloniex kripto para borsası, SEC tarafından 10 milyon dolar cezaya çarptırıldı. SEC resmi web sitesi üzerinden yapılan açıklamada Poloniex’in, kayıt dışı dijital varlıkların ticaretine izin veren çevrim içi bir borsa olması suçlamasını kabul ettiği belirtildi. Bunun üzerine yapılan anlaşmada popüler borsanın 10 milyon dolarlık ceza ödemeyi kabul ettiği açıklandı. 

  Poloniex Çalışanlarına Suçlama Geldi

  Poloniex’in borsasında web tabanlı trade platformu içinde yatırım sözleşmeleri ve dolayısıyla da menkul kıymetlerin bulunduğu dijital varlıkların satışına izin verildi. Bu yüzden menkul kıymet kanununda yer alan “borsa” tanımını karşıladığı belirtildi. ABD merkezli Poloniex borsasının SEC’ye kayıt yaptırmadığı ya da herhangi bir şekilde kayıttan muaf tutulduğuna dair bir durum da söz konusu değildi. 

  SEC tarafından yapılan suçlamada menkul kıymet yasasının 5. maddesinin ihlal edildiği duyuruldu. Poloniex çalışanlarının 2017 Ağustos’ta, şirketin iç yazışmalarında daha agresif trade politikası kapsamında menkul kıymet sayılabilecek bazı dijital varlıkların platforma katılması gerektiğini söyledikleri görüldü. Bu sebeple bazı çalışanlara da suçlama geldi. 

  Borsa 10 Milyon Dolarlık Cezayı Kabul Etti

  SEC Siber Uygulama Birimi Başkanı olan Kristina Littman konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Poloniex, kanunda menkul kıymet olarak görülen varlıkları, kayıtsız olan borsasına dahil ederek regülasyonlara uymadan daha fazla kâr elde edebilmeyi seçmiştir. Borsa, menkul kıymet satışlarında olması gereken ve alıcılarla satıcıları bir araya getirme şartlarını gösteren kanunları atladı.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle