Kripto Para

BTC madenci gelirleri 1 ay sonra yükselmeye başladı

  Geçtiğimiz ay kömür madenlerinde yaşanan güç kesintileri nedeniyle Çin’de madencilik gelirleri ciddi ölçüde düşmüştü. Bitcoin (BTC) madencileri 5 Mayıs itibariyle, son bir ayda 60 milyon dolar gelir elde etti. Madenci gelirleri, güç kesintilerinden bu yana ilk kez iyileşme gösteriyor.

  Çin’in Sincan bölgesinde Nisan ayında kömür madeni kazaları yaşandı ve çok sayıda maden işçisi hayatını kaybetti. Kazaların ardından soruşturmalar başlatılınca, kripto para madencilik alanında da güç kesintileri yaşandı. Bunun sonucunda ise Bitcoin Blockchain’ine hesaplama gücü sunan ve madencilik faaliyetlerini yürüten ASIC donanımları, madenciler tarafından kapatılmak zorunda kaldı. Dolayısıyla da madencilik gelirleri geçtiğimiz ay ciddi ölçüde azaldı.

  Madenci Gelirleri ile Hash Oranındaki Azalma Aynı Dönemde Gerçekleşti

  Blockchain.com’dan alınan verilere göre BTC madencilerinin 30 günlük ortalama geliri 16 Nisan tarihinde 60 milyon dolar ile zirve noktasına ulaştıktan sonra, 2 Mayıs tarihinde 57,08 milyon dolar seviyesine kadar gerilemişti. Madencilerin elde ettiği bu gelirler; işlem ücretleri ve blok ödüllerinden elde edilen kazançlardan oluşuyor.

  Madenci gelirlerindeki söz konusu azalma, Çin’de güç kesintisi kaynaklı hash oranındaki düşüşle aynı sürece denk geldi. 16-23 Nisan tarihleri arasında toplam hash oranı yaklaşık %30 düşüş yaşadı. Bu tarihler arasında hash oranı 172 EH/s seviyesinden 131 EH/s seviyesine kadar gerilemişti. Söz konusu düşüşlerin ardından, 5 Mayıs itibariyle bu seviyenin 168 EH/s seviyesine yeniden yükseldiği tespit edildi.

  BTC Fiyatı Hash Oranına Paralel Olarak Düşmüştü

  Çin’deki güç kesintilerine bağlı olarak düşen hash oranı ve madencilik gelirlerine paralel olarak Bitcoin fiyatı da ciddi bir düşüş yaşamıştı. Ancak Bitcoin, hash oranında düşüş görülmeden önce de halihazırda bir fiyat düzeltmesi yaşıyordu. Çin’de yaşanan gelişmelerin ardından Bitcoin fiyatındaki düşüş de hızlandı. 14 Nisan tarihinde BTC fiyatı 65 bin dolara yaklaşmıştı ancak 25 Nisan tarihinde 50 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti.

  Coinbase verilerinde BTC fiyatı ile hash oranı arasındaki düşüşte korelasyon yaşandığı görülüyor. Hash oranının yüksek olması, BTC’e karşı siber saldırıların maliyetini de artırdığı için ağın güvenliği de sağlanmış oluyor. BTC fiyatı, 5 Mayıs’taki hash oranı artışı ile birlikte 57 bin dolar seviyesine kadar yükseldi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle