Kripto Para

Çin Merkez Bankası’ndan önemli CBDC açıklaması

  Çin Merkez Bankası yetkilisi Mu Changchun bir süredir üzerinde çalışılan dijital paralarla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Changchun açıklamalarında tamamen anonim bir CBDC’nin söz konusu olmadığını belirtti. Bunun uluslararası fikir birliğine dayalı bir karar olduğunu belirten yetkili, dijital varlıklarla gerçekleştirilen suçları önlemenin önemine değindi.

  Çin Merkez Bankası Dijital Para Araştırma Enstitüsü Başkanı Mu Changchun, katıldığı bir forumda Çin’de yapılan dijital yuan çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çin’deki dijital yuan tasarımının merkezinde kontrol edilebilir anonimlik bulunduğunu açıklayan yetkili, tamamen anonim bir dijital paranın söz konusu olmadığını açıkladı. Merkez bankası dijital paralarının tamamen anonim olmaması konusunda uluslararası fikir birliğinin bulunduğunu açıklayan Mu Changchun bunun nedenleri ile ilgili açıklamalar da yaptı.

  Mu Changchun açıklamalarında dijital yuanın sadece ödeme yöntemi olarak çıkarılmayacak olmasına da değindi. Dijital paraların aynı zamanda finansal gözetim aracı olarak da önemli bir noktada durduğunu belirten yetkili, kripto paralar ile gerçekleştirilen suçlardan örnek de vererek kontrollü anonimlik fikrinin temellerini açıkladı.

  Mu Changchun: Anonim bir CBDC pratik değil

  Mu Changchun açıklamalarında kontrol edilebilir dijital paraların getireceği sınırların risklerin kontrol edilmesi için daha işlevsel olduğunu açıkladı. Tamamen anonim olan bir CBDC’nin pratik olmadığını açıklayan Mu Changchun, kontrol edilebilir anonimlik konusunda uluslararası fikir birliğinin sağlandığını da açıkladı. Kontrol edilebilir dijital para tasarımları ile kara para aklama ve dolandırıcılık gibi suçların önlenmesinin amaçlandığını aktaran yetkili, bu şartları sağlamayan CBDC’lerin ise veto edileceğini açıkladı.

  Mu Changchun’un açıkladığı kontrol edilebilir anonimlik fikri, CBDC’lerin mahremiyeti konusunda da yeni bir bakış açısı ortaya çıkardı. Söz konusu anonimlik ile kullanıcıların işlemleri merkez bankası ve düzenleyiciler tarafından görüntülenebilecek. Çin Merkez Bankası’ndan gelen yeni açıklamalar yatırımcılar şaşırtmadı. Merkez bankası finansal izleme aracı olarak dijital paraların kullanılacağının sinyalini geçen sene vermişti.

  Bitcoin ve Tether suçlular tarafından kullanılıyor

  Mu Changchun açıklamalarında kontrol edilebilir anonimlik özelliğinin suçların engellenmesi noktasında önemli olduğunu belirtti. Yetkili konu ile ilgili Bitcoin ve Tether ise işlenen suçları da örnek olarak gösterdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle