Kripto Para

Çin merkez bankası kripto yasaklarıyla övündü!

  Mayıs ayında kripto para piyasalarına yasaklama kararları ile darbeler vurmaya başlayan ve Eylül ayında kripto para işlemlerini tümden yasaklayan Çin’den, söz konusu yasaklama işlemlerinin sonuçlarına ilişkin açıklamalar geldi. Çin Merkez Bankası, son yıllardaki hamleler sonrası kripto para işlemlerine büyük darbe vurduklarını açıkladı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2017 yılında 20 bin dolar ile ATH belirledi ve yaklaşık 3 sene boyunca bu seviyeyi aşamadı. Ardından Aralık 2020’de Bitcoin 20 bin dolar barajını aşarak günden güne ATH bölgesini güncellemeye başladı. 14 Nisan tarihinde 64 bin dolar ile ATH belirleyen Bitcoin, Mayıs ayında Çin’den gelen yasak dalgası ile birlikte 28 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Ardından Bitcoin toparlandı ancak Çin de yasaklarının sınırlarını genişletti. Eylül 2021’de Çin, ülkede tüm kripto para işlemlerini yasakladı. Çin Merkez Bankası, yasaklamaların sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Çin Merkez Bankası Mali Kriz Dönemlerini Sıraladı

  Çin Merkez Bankası tarafından gelen resmi açıklamalarda, Çin’de son 30 yılda yaşanan mali krizler ve bu kriz dönemlerindeki ekonomik zorluklar karşısında alınan önlemler sırasıyla belirtildi. Söz konusu listede 1990’lı yılların başındaki yüksek enflasyon dönemlerinden, 1997 yılındaki Güney Asya krizine kadar birçok ekonomik gelişmeye yer verildi. Ayrıca söz konusu paylaşımlarda Bitcoin’e ve genel olarak kripto paralara da yer verildi.

  Kripto Para İşlemleri “Ehliyetsiz Araç Kullanımına” Benzetildi

  Merkez bankası tarafından madde madde sıralanan finansal risklerin geçmiş dönemlerde nasıl önlendiği ve ilerleyen dönemlerde de bu konuda neler yapılabileceği belirtildi. “Mali düzenin kapsamlı şekilde düzeltilmesi” başlığı ile yapılan paylaşımda kripto paralar da yer aldı. Kripto paraların yer aldığı kısımda, bu tür varlıkların Çin’in dışına çıkarıldığı dönemler rakamlarla anlatıldı. Söz konusu açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

  “İnternet finansal kaosun merkeziydi ve bunun düzeltilmesi gerekiyordu. Tüm kişiden kişiye çevrimiçi platformların ülkedeki varlığına son verildi. Sanal para işlemleri ‘aldatmacasını’ engelleyen Çin2in, dünyadaki Bitcoin işlem oranındaki payı yüzde 90’dan yüzde 10’a düştü. Ehliyetsiz araç kullanmaya benzeyen bu tür yasadışı finansal faaliyetlere ciddi anlamda darbe vuruldu. İnternet platform şirketlerinin tüm mali işleri denetim altına alındı ve lisanslı kuruluşlar ile internet platformu şirketleri arasındaki ticari işbirlikleri düzeltildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle