Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 14 – 21 Ağustos 2021

  Kripto para piyasasında yeniden yatırımcıların yüzünü güldüren yükseliş hareketleri gündeme gelmeye başladı. Geride kalan haftada önemli ralliler yapan altcoinler, ciddi oranlarda getiriler sağladı. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimlerini yükseliş performansıyla geride bırakan altcoinlerde dikkat çekici ralliler yaşandı.

  14 Ağustos ile 21 Ağustos tarihleri arasında yatırımcısına en çok kazandıran altcoin projelerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Avalanche (AVAX)

  Haftalık en çok kazandıran altcoin projelerinin zirvesinde Avalanche (AVAX) yer aldı. Son dönemin dikkat çekici performanslarından birine imza atan AVAX coin, son 7 gün içinde yüzde 176 oranında değer kazandı. Bu yükseliş performansının arkasında kripto para basınına yansıyan önemli haberler etkili oldu. 

  Ethereum’a Avalanche köprüsünün piyasaya sürülmesi ve protokolün dinamik ücretler ile bir token yakma mekanizması sunan benzersiz tokenomik tasarımı dikkat çekti. Bu gelişmeler AVAX coine olan talebi arttırdı. DeFi dünyasının gözde projelerinden biri haline gelen bu protokolün yerel kripto para birimi de haftanın en çok yükselen altcoini olmayı başardı. 

  18 Ağustos tarihinde Aave ve Curve için başlatılan 180 milyon dolarlık likidite madenciliğinin duyurulması da fiyatın artışında etkili oldu. Avalanche Foundation tarafından 27 milyon dolar değerinde Avalanche (AVAX) ek teşvikler için ayrılınca altcoin yatırımcıları bu gelişmelere kayıtsız kalmadı. 

  Audius (AUDIO)

  Son 48 saat içinde en yüksek performans gösteren kripto para, Audius'un yerel simgesi olan AUDIO kripto para birimi oldu. Dinleyiciler ve yaratıcılar arasında doğrudan işlemlere olanak tanıyan ve sanatçılara dokunan aracıları ortadan kaldırmaya yardımcı olan bu proje popülerliğini sürdürdü. Son 7 gün içinde merkezi olmayan bir müzik paylaşım ve akış protokolü Audius yatırımcılarına yüzde 94 oranında gelir sağladı. 

  Cointelegraph Markets Pro'nun verilerine göre, AUDIO için piyasa koşulları bir süredir uygun görünüyordu. VORTECS Skoruna bakıldığında, piyasa duyarlılığı, işlem hacmi, son fiyat hareketleri ve Twitter etkinliği gibi veri noktalarının birleşiminde AUDIO için her şey olumlu gözüktü. 

  Müzik akışı üzerine tasarlanan bir proje olan Audius, tüm alandaki en popüler projelerden biri haline geldi ve aylık 1 milyondan fazla dinleyiciye ulaştı. Ancak Audius kullanımının yanı sıra AUDIO coin fiyatını yükselten bir gelişme de TikTok platformunun duyurusuydu. Audius’tan TikTok’a parçaları doğrudan paylaşabilecekleri bir entegrasyon duyuruldu. Bu gelişmeyle birlikte AUDIO coin fiyatı hızlı yükseliş trendini sürdürdü. 

  Fiyattaki ani yükselişin nedeni, Audius'un kripto destekli müzik akışını sağlamak için TikTok ile ortaklık kurduğunu duyurmasıydı. Bu gelişme, fiyat başlangıçta yükselmeye başladıktan kısa bir süre sonra NewsQuake uyarı sistemi tarafından kaydedildi.

  Arweave (AR)

  Arweave'nin AR tokeni, merkezi olmayan depolama ağındaki aktivite günlük işlemlerde yeni rekorlar kırmaya devam ederken, geçtiğimiz hafta en iyi performans gösteren kripto paralardan biri oldu. AR fiyatı son 7 günde yüzde 88’den fazla değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. 

  Bunun nedeni, Arweave teknolojisinin Degen Ape Academy, Sollamas ve SolanaDoges dahil olmak üzere en popüler Solana tabanlı NFT'lerin bazılarını desteklemesi olarak açıklandı. Kripto para sektöründe büyük ilgi görmeye başlayan Arweave'deki aktivite istikrarlı bir şekilde artmasına rağmen, son birkaç hafta içinde belirgin bir artış oldu.

  15 Ağustos tarihinde Degen Ape Academy'nin lansmanı sırasında Arweave'in kurucusu Sam Williams, ekibinin kullanıcı akışına yer açmak için "oran sınırını 2.5 kat artırdığını" söyledi. AR coin, bu tür bir depolama için ödeme yapmak için gereken para birimi olduğundan, en son fiyat hareketi bu talebi yansıttı ve hızlı yükselişine devam etti. Böylelikle geride kalan 7 günde en çok kazandıran altcoin projeleri arasında AR coin de yer aldı. 

  Solana (SOL)

  Piyasa değerine göre en büyük ilk 10 kripto para birimi içine girmeyi başaran Solana (SOL) fiyatındaki yükseliş yatırımcıları memnun etti. 14 Ağustos ile 21 Ağustos tarihleri arasında inişli çıkışlı bir grafik çizen SOL coin fiyatında yüzde 77’nin üzerinde değer artışı görüldü. Böylelikle SOL coin yatırımcıları da son dönemdeki performanstan dolayı memnun kaldı. 

  Fiyat hareketlerinin son birkaç gününe baktığımızda SOL coinin nasıl yükselen bir kanal oluşumu oluşturduğu rahat bir şekilde görüldü. Fiyat herhangi bir trende ulaştığında, bir sıçrama meydana geldi. SOL coin fiyatı, kanalın herhangi bir eğilimi tamamen kırılana kadar yükseliş trendine devam edeceği umuduyla hızlı yükselişini sürdürdü. 

  Altcoin yatırımcılarının yeni gözdesi olan SOL coin astronomik rallisi, 36 dolar seviyelerinden başlayıp 75 dolara kadar uzandı. Aynı zamanda Solana ağına artan ilgi de fiyat performansına katkıda bulundu ve SOL coin fiyatını yukarı seviyelere taşıdı. 

  Terra (LUNA)

  Haftalık bazda yatırımcısına en çok kazandıran altcoin projeleri arasında Terra (LUNA) dikkat çekti. Son dönemde inişli çıkışlı bir performans gösteren LUNA fiyatı yüzde 70’in üzerinde haftalık kazanç sundu. Altcoin piyasasında görülen boğa rallisinin kazananları arasında yer alan LUNA fiyatının yükselişinde piyasaya yansıyan bazı önemli haberler etkili oldu. 

  LUNA kripto para biriminin sağlayıcısı Terra, özellikle Asya-Pasifik bölgesinde, Güney Kore merkezli mobil ödeme uygulaması olan Chai gibi birçok ödeme platformu ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Buna ek olarak Terra, benimsenmesine güç veren işletme ve platformlar grubu olan Terra Alliance tarafından desteklenmesiyle de öne çıktı.

  Ancak LUNA fiyatındaki büyük yükselişi getiren en önemli gelişme ise token yakım etkinliği oldu. Toplamda son 1 ay içinde 185 milyon dolar değerinde LUNA token yakımı, kripto para yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. Arzında kısıtlama olan kripto para biriminin değerleneceğini düşünen yatırımcıların büyük alım hamlesiyle birlikte LUNA token fiyatı da hızlı yükseldi. 

  Fantom (FTM)

  Geride kalan haftanın en çok kazandıran altcoin projeleri arasında Fantom (FTM) de yer aldı. Yatırımcısının yüzünü güldürecek şekilde son 7 günde yüzde 53’ten fazla değer kazanan FTM coin fiyatında bu yükselişi destekleyen gelişmeler dikkat çekti. 

  Yapılan açıklamaya göre Chainlink'in fiyat beslemesi kahinleri artık Ethereum benzeri Fantom Ağı'nda yayında hayata geçti. Fiyat kahinleri, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarının çeşitli kripto para birimlerinin fiyatları gibi gerçek dünya verilerini almasına yardımcı olan merkezi olmayan sistemlerdir. 

  DeFi, borç verme ve ödünç alma gibi geleneksel finans dünyasındaki uygulamaları kopyalayan bir dizi finansal uygulamadır. Ancak bankaların aksine DeFi, merkezi şirketleri kod satırlarıyla değiştirir. Fantom CEO'su Michael Kong, Chainlink ile yapılan en son entegrasyon sayesinde, "Fantom geliştiricileri artık DeFi ürünlerini ve hizmetlerini hızla geliştirme ve genişletme yeteneğine sahipken, kullanıcılar sınıfının en iyisi güvenlik, güvenilirlik ve kullanılabilirlik elde edebiliyor" açıklamasını yaptı.

  Bu gelişmelerle birlikte FTM kripto para birimine olan talepte adeta patlama yaşandı. Son dönemde zaman zaman satışlarla karşılaşsa da haftalık bazda FTM coinin yükselişi yatırımcısını memnun etmeye yetti.  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle