ABD Hazine Bakanı’ndan çarpıcı stablecoin açıklaması

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para sektörünü yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Finansal Piyasalar Çalışma Grubuna (PWG) çağrıda bulunan Yellen stablecoin düzenlemesi sinyallerini verdi…

  ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklama kripto para basınında da geniş yankı buldu. Ülkedeki üst düzey finansal kuruluşlarla stablecoin ve kripto para regülasyonları konusunda önemli bir toplantı yapan Hazine Bakanı Janet Yellen, ilgi odağı haline geldi. Bakanın bu konuda ne tür açıklamalar yapacağı merakla bekleniyordu.

  ABD’deki düzenleyici kurumlarla bir araya gelen Yellen’in ilk açıklaması Finansal Piyasalar Çalışma Grubuna (PWG) çağrıda bulunmak oldu. Kripto para piyasasını da ilgilendiren bu konuda Yellen, kurulun stablecoin düzenlemesi konusunda bir an önce harekete geçmesini istedi. 

  Yellen’den Yeni Görev

  ABD Maliye Bakanı Yellen imzaladığı duyuruda, uygun bir ABD düzenleyici çerçevesinin mevcut olduğundan emin olmak için hızlı hareket etme ihtiyacı olduğunu belirtti. Bilindiği üzere Finansal Piyasalar Çalışma Grubuna (PWG), Hazineyi, Para Birimi Denetleme Ofisini ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nu kapsıyor.

  ABD’de finansal alanda bu kadar çok kurumdan temsilcilerin bir araya gelmesi dikkatlerden kaçmadı. Uzmanlar, stablecoin düzenlemesinin finansal kurumlar açısından ne kadar büyük önem taşıdığını gözler önüne seren bu açıklamalara dikkat çekti. 

  Sablecoin Kullanımı ve Riskleri Tartışıldı

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen başkanlığında bir araya gelen düzenleyiciler, bu toplantıda önemli konuları masaya yatırdı. Kurumların bir arada çalışması, kripto düzenlemesini koordine etme çabalarıyla uyumlu sonuçlar ortaya koydu.

  Mevcut durumda ABD’de bulunan stablecoin operatörleri, sadece eyalet düzenleyicilerine rapor verdiği için bu durumun değişmesi planlanıyor. Öte yandan stablecoinlerin hızla büyümesi, potansiyel bir ödeme aracı olarak kullanılması gibi konular da masaya yatırıldı. Toplantıda stablecoin kullanımının finansal sistem ve ulusal güvenlik için potansiyel riskleri mercek altına alındı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle