Kripto Para

Kripto para ticareti suç sayılacak

  Hindistan’da bir süredir gündem olan kripto para yasakları ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Hindistan devlet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede kripto para saklama ya da ticaretini yapma gibi faaliyetler tamamen yasaklanacak. Yasaklara uymayanlara hapis cezası verilmesi mümkün görünüyor.

  Kripto para yasakları ile ilgili olarak en çok gündeme gelen ülkeler arasında yer alan Hindistan’da geçtiğimiz günlerde iddia edilen yasa tasarısının hazırlanmaya başlandığı iddia edildi. Ülkede birçok hukuk ve finans kurumu kripto paraların avantajlı olduğunu iddia etse de hükümet yetkilileri kripto para yasakları için sert bir yasa tasarısı hazırlığı içindeler. Ülkede 2018 yılından bu yana kripto paralar ile ilgili farklı yaptırımlar gündeme geliyor.

  Hindistan hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede kripto para saklama, çıkarma ya da ticaretini yapma gibi tüm faaliyetler yasaklanacak. Hazırlanan tasarıda kripto para ticareti gibi elinde kripto para bulunduran vatandaşlar da suçlu kabul edilecek. Bu yasa tasarısının onaylanması halinde kripto paralar tamamen yasa dışı kabul edilecek. Bununla beraber yapılan açıklamada yasa tasarısının kabulü halinde elinde kripto para bulunduran vatandaşlara, bu paraları nakde çevirmeleri için 6 ay süre tanınacağı belirtildi.

  Kripto paralarla ilgili en sert yasa tasarısının kabul edilmesi bekleniyor

  Tasarının detayları ile ilgili devlet yetkilileri henüz net bir açıklama yapmasa da söz konusu tasarının kripto paralarla ilgili çıkarılan en sert yaptırımları içermesi bekleniyor. Tasarıda yasaklara uymayan vatandaşların hapis cezası ile cezalandırılabileceğine yönelik maddelerin yer alacağına yönelik de bir aldı var. Ülkede 2019 yılının başında kripto para madenciliği ya da transferi yapanlara, kripto para tutan vatandaşlara hapis cezası verilmesi ile ilgili bir tasarı hazırlanmış ancak kabul edilmemişti.

  Hindistan Merkez Bankası dijital rupi çıkarmayı planlıyor

  Hindistan’da kripto para yasakları sık gündeme gelen konular arasında bulunuyor. Hazırlana yeni tasarıda da her türlü kripto para işleminin yasaklanması bekleniyor. Bununla beraber Hindistan Merkez Bankası ise dijital rupi çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Birçok ülkede olduğu gibi Hindistan’da da devlet dijital para kullanımlarını kontrol altına almaya çalışıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle