Kripto Para

Çin’in bu eyaletinde BTC madencileri kepenkleri kapattı!

  Kripto para madenciliği konusunda son dönemlerde aldığı kararlar ile piyasanın tepetaklak olmasına neden olan Çin’den bir benzer haber daha geldi. Çin’in Yunnan eyaletinde bütün Bitcoin (BTC) madencilik şirketleri kepenk kapattı.

  Kripto para piyasaları Mayıs ayı ortalarında çok sert düşüşler ile sarsıldı. Bu sert düşüşlerin arkasında birçok etken var. Ancak bu etkenler arasında en çok öne çıkan ise Çin’in kripto para madenciliği konusunda almış olduğu sert kararlar. Zira Çin’de Bitcoin (BTC) ve genel anlamda kripto para madenciliğine karşı yasaklama ve kısıtlama haberleri üst üste geldi. Bu haberler sonrası Çin’de madencilik işlemleri neredeyse durma noktasına geldi. Bu kez de Çin’in Yunnan eyaletinde BTC madencileri kepenkleri kapattı.

  Kevin Zhang Duyuruyu Yaptı

  Foundry Başkan Yardımcısı Kevin Zhang, 30 Haziran tarihli açıklamasında bir iddia ortaya atmıştı. Zhang, Çin’in kripto madenciliği konusundaki yasaklama kararları ile Çin’in BTC hash-reate oranını Temmuz ayına kadar %90 oranında düşürmeyi amaçladığını öne sürmüştü. Zhang’ın dile getirdiği bu iddia güçlenmeye başlamış gibi görünüyor. Zira Çin’in Yunnan eyaletinde hizmet veren BTC madencilik çiftliklerinin tamamı çalışmalarını durdurdu. Çin’den kripto para madenciliği yapmak adına sınır ötesine başlayan göçler devam ediyor.

  BTC Madenciliğinde En Büyük 2. Bölgeydi

  Kevin Zhang, 30 Haziran tarihinde yaptığı açıklamasında Çin’in amacıyla ilgili iddialar ortaya attı. Zhang’ın işaret ettiği 1 Temmuz tarihinin, Çin Komünist Partisi’nin 100. yılına denk geliyor olması da manidar. Zhang bu iddiaları ortaya attıktan sonra, Çin’in en güneybatısındaki eyaleti olan Yunnan’da tüm BTC madencilik işlemlerinin durduğunu açıkladı. Yunnan bölgesi, Çin’de Sichuan bölgesinden sonra madencilik konusunda en önemli bölge konumundaydı.

  Zhang Haklı Çıkarsa BTC Fiyatı Nasıl Etkilenir?

  Haziran ayının başlarında Yunnan Enerji Bürosu, BTC madencilik tesislerine yönelik denetleme çalışmalarına başlamıştı. Olumsuz kararların alınması zaten beklenen bir durumdu. Ancak neredeyse kimse, bölgede tüm çalışmaların bu kadar kısa sürede durmasını beklemiyordu.

  Eğer Kevin Zhang’ın iddiaları doğru çıkarsa BTC hash-rate oranının çok ciddi şekilde düşüş yaşaması gerekir. Haliyle zorluk seviyesi de beklenenden daha çok azalabilir. Eğer gelişmeler Zhang’ın işaret ettiği gibi devam ederse, kısa vadede BTC fiyatı sert darbeler alabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle