Kripto Para

ABD’de ilk kez bir DAO resmi onay aldı!

  ABD’de kripto para ve teknoloji odaklı gelişmelere verdiği destekler ile tanınan Wyoming eyaletinde bulunan American CrytoFed isimli bir DAO (Merkezsiz Otonom Organizasyon), yasal olarak onay aldı. Böylece ABD’de ilk kez bir DAO onaylanmış oldu.

  ABD’nin teknoloji ve kripto paralar konusundaki destekleri ile tanınan Wyoming eyaletinde bir ilk gerçekleşti. Kripto paralar söz konusu olduğunda, akla ilk olarak bu varlıkların hiçbir otoriteye bağlı olmayışı gelir. Son dönemlerde artan kripto para ilgisi ve kripto paraların daha çok benimsenmeye başlaması da bu alandaki gelişmelerin ağlarını genişletiyor. American CrytpoFed isimli bir DAO (Merkezsiz Otonom Organizasyon), ülkede yasal olarak onay aldı ve böylece ABD’de ilk kez bir DAO onaylanmış oldu.

  DAO (Merkezsiz Otonom Organizasyon) Nedir?

  Merkezsiz Otonom Organizasyon (DAO), herhangi bir otoriteye ya da yönetime bağlı olmadan, yazılımlar ve kodlar üzerinden yönetilen sistemdir. Kripto para piyasalarının popüler token’larından DASH de bu sistemin tokeni’dir. Kripto paralar hali hazıra merkezsiz olarak varlıklarını sürdürür. DAO sistemleri bunun bir adım daha ötesinde, kendi kendini yöneten bir sistem türüdür. Bu sisteme giren sermaye, sistemin kendisi tarafından değerlendirilir. Nispeten kompleks bir yapıda alan DAO sistemi, Bitcoin’in (BTC) ortaya çıkışından bu yana hayali kurulan bir sistemdi.

  American CryptoFed DAO’nun Hedefi

  ABD’nin Wyoming eyaletinde bulunan CryptoFed DAO, Wyoming Dışişleri Bakanlığı onayı alarak ülkedeki ilk DAO olma hakkını kazandı. Şirket, bakanlıktan resmi bildirimi aldığını duyurdu. Daha önce Wyoming eyaletinde, DAO’ların farklı bir limited şirket türü (LLC) olarak gören yasa da onay almıştı. American CryptoFed DAO tarafından yapılan açıklamada hedefler şu şekilde belirlendi:

  • Sıfır enflasyon,
  • Sıfır deflasyon,
  • Sıfır işlem maliyeti

  Kapsamında oluşturulmuş bir para sistemi.

  American CryptoFed DAO Nasıl İşleyecek?

  American CryptoFed DAO, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Pierce tarafından yönetilecek. Ayrıca bu söz konusu yönetimde Güvenli Liman Teklifi’nde belirlenmiş tanıma uygun ve onaylı kendi yönetim tokeni kullanılacak. Kurallar ise yönetim token sahipleri tarafından belirlenecek olan bir konsensüs ile kararlaştırılacak. Ayrıca işlemler Blockchain üzerinde şeffaf şekilde tutulacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle