Kripto Para

Teksas’ta BTC madenciliği krizi! BTC üretimi duracak mı?

  ABD’nin Teksas eyaletinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, kripto para sektörünü de olumsuz etkileyebilir. Eyaletteki pek çok Bitcoin madenciliği şirketi, giderek artan elektrik tüketimi yüzünden BTC üretimine ara verme aşamasına geldi…

  Kripto para piyasasında son dönemde hareketli günler yaşanırken, en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) ile ilgili bir gelişme daha gündeme geldi. Bitcoin madenciliğine yönelik olumsuz haberler piyasa üzerinde sarsıcı etki yaratmaya devam ediyor. Son olarak ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan dev Bitcoin madenciliği şirketleri, faaliyetlerini durdurma noktasına geldi. 

  Teksas’ta geçen haftadan bu yana devam eden ve şiddetini artıran sıcak hava, Bitcoin madenciliği üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Eyalette sıcaklık seviyeleri Haziran ayı için rekor seviyelere çıkınca, elektrik tüketimi de rekor üstüne rekor kırmaya başladı. Yaşanan sıcak hava dalgası yüzünden Teksas’taki BTC madenciliği operasyonları riske girdi. 

  Elektrik Tüketimi Rekora Koşuyor

  Sıcaklık seviyesi giderek arttığı için Teksas eyaletinde elektrik tüketimi de rekor seviyelere ulaştı. Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT) raporunda, hafta başında 72.386 megawatt’a ulaşan enerji talebinin Haziran ayı için rekor olduğu belirtildi. Bu rekora rağmen, ertesi gün 72.785 megawatt’a ulaşan talebin gelmesiyle birlikte bir rekor daha kırıldı.

  Son dönemde Bitcoin madencilik şirketlerinin Teksas eyaletinde yoğunlaşması, farklı bir krizi daha gündeme getirdi. Bilindiği üzere Teksas’taki birçok Bitcoin üretim şirketi, enerji talebinin en yoğun olduğu zamanlarda tüketimlerini kesmek için ERCOT ile anlaşma yapmıştı. Dolayısıyla elektrik tüketiminin rekora koştuğu dönemde elektrik harcamalarının vatandaşların önceliğine verilmesi sebebiyle Bitcoin madencilik faaliyetleri ikinci plana atıldı. 

  BTC Madenciliği Şirketleri Faaliyetlerini Durdurabilir 

  Teksas merkezli en büyük kripto para madencilik şirketlerinden biri olan Bitdeer yetkilileri bu konu hakkında açıklamalarda bulundu: “7 Haziran’da öğleden sonra geç saatlerde faaliyetlerimizi kısıtladık, şebekedeki kullanımı ve artan sıcaklıkları takip ederek bunu yapmaya devam edeceğiz. Elektrik maliyetleri belirli fiyat noktalarına ulaştığında otomatik yazılım tetikleyicilerini kullanarak gücü kesiyoruz.” Bu açıklamanın ardından bölgedeki BTC madencilik faaliyetlerine ara verileceği iddiaları, piyasa üzerinde de baskı oluşturmaya başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle