Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 20 – 26 Temmuz 2022

  Kripto para piyasasında volatilitenin yeniden yükselmesi ile birlikte popüler altcoinler hareketlenmeye başladı. Geride kalan haftada en büyük kripto para birimi Bitcoin’deki iniş ve çıkış hareketleri altcoinlerde yönü belirlemeye devam etti. Bu süreçte basına yansıyan gelişmeler de altcoin yatırımcısı tarafından yakından takip edildi.

  20 – 26 Temmuz 2022 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  20 Temmuz Çarşamba Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta başından bu yana pozitif sinyaller gösteren popüler altcoin fiyatlarında 20 Temmuz Çarşamba günü satış baskısı arttı. BNB ve XRP coin fiyatlarında yüzde 3 civarında,  ADA coinde ise yüzde 4 düşüş olması yatırımcıları tedirgin etti. Günün en fazla değer kaybeden popüler altcoini yüzde 6 kayıpla SOL coin oldu. Öte yandan DOGE fiyatında piyasadaki düşüşe rağmen yüzde 1.49 artış olması yatırımcısının yüzünü güldürmeye yetti. 

  Büyük bir yatırımcı kitlesi olan Polygon (MATIC), ETH ekosisteminde önemli bir yeni ürünü piyasaya sürdü. İlk Ethereum eşdeğeri ölçeklendirme çözümü Polygon zkEVM’i tanıtan proje kısa sürede büyük ilgi gördü. Bu duyurunun ardından MATIC coin fiyatında yukarı yönlü fiyat hareketi başladı. 

  Blockchain güvenlik firması PeckShield, Freedom Protocol ve Raccoon Network isimli iki büyük kripto para protokolünün dolandırıcı olduğunu duyurdu. Bu protokollerin yerel kripto para birimlerinde hızlı bir satış dalgası başladı. Bu süreçte dolandırıcılar yaklaşık 20 milyon dolar BUSD fonunu başka bir adrese transfer etti.

  21 Temmuz Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  Dünkü satış baskısının ardından popüler altcoinlerde toparlanma sinyalleri görüldü. Basına yansıyan olumlu gelişmeler ile birlikte BNB, XRP ve ADA coin fiyatlarında yüzde 2 civarında artışlar yaşanırken yüzde 2.60 değer kazanan SOL coin hepsinin üzerinde yer aldı. Öte yandan piyasada dünkü negatif görünüme rağmen yükselen DOGE Perşembe gününde değer kaybetmesi ile yatırımcısını şaşırttı.

  ABD merkezli dev banka JP Morgan analistleri, altcoin piyasasındaki son durumu değerlendirdi: “Mayıs ve Haziran aylarında görülen ve 2018’den bu yana en yoğun olan aşırı gerileme aşaması geride kalmış gibi görünüyor.” Bu verilerle birlikte altcoin yatırımcılarında risk iştahı arttı. 

  ABD’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, SEC'in platformdaki 9 altcoini menkul kıymet olarak ilan etmesine eleştiri yaptı: “Menkul kıymet olmayan kripto varlıklar, bu kuralların dışında olmanın kesinliğine ihtiyaç duyuyor. Bu söylediklerimizin dışındaki her şey, ilk başta inovasyona ve sonuç olarak da tüketicilere zarar verir.”

  22 Temmuz Cuma Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasındaki risk iştahı azalırken altcoinlerden çıkışlar hızlandı. 22 Temmuz Cuma gününde XRP, ADA ve DOGE fiyatlarında kademeli düşüşler görüldü. BNB ise bu süreçten en az olumsuz etkilenen altcoin oldu.  Hafta sonu öncesinde en fazla değer kaybeden popüler altcoin yüzde 6 kayıpla SOL coin olurken yatırımcılarda panik satışları görüldü. 

  Yerli yatırımcıların da büyük ilgisini çeken Solana altcoini tabanlı oyun metaverse’i Star Atlas (ATLAS), 426LIVE topluluk etkinliğini başlattı. Burada Star Atlas DAO’nun lansmanı yapan projenin, “Blockchain’in güvenilir ve merkezi olmayan doğasını kullanarak faaliyetleri koordine eden bir DAO’lar DAO’sudur.” tanımını kullanması dikkat çekti. 

  ABD’deki en büyük derneklerden biri olan Amerikan Kanser Derneği, Dogecoin’in (DOGE) en çok bağış yapılan üçüncü kripto para birimi olduğunu duyurdu. DOGE bağışları pek çok hayır kurumunda popüler olurken bu haberler kripto para piyasasında olumlu karşılık bulamadı. 

  23 Temmuz Cumartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasasındaki belirsizlik devam etti. Yatırımcılar basındaki gelişmeleri izlerken piyasada satış baskısı kendini gösterdi. 22 Temmuz Cumartesi gününde piyasa değerine göre ilk 10 listesinde bulunan altcoin projeleri arasında BNB ve SOL coin fiyatında düşüş takip edildi. Piyasadaki risklere rağmen ADA coin duyuruların etkisiyle yüzde 7.23 sıçrama yaparak yatırımcılarının yüzünü güldürdü. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği kripto para analiz şirketi Santiment, son raporunda XRP'de ilginç aktiviteler olduğunu paylaştı: “XRP son zamanlarda altcoin takımının önünde yer alıyor ve geçtiğimiz hafta bazı önemli dönüm noktalarına ulaşıldı. Geçtiğimiz haftalarda aktif adres sayısındaki ani artışlara ek olarak bazı uyuyan tokenler de transfer edilmeye başladı. Yakından takip edin.”

  Cardano blokzincir ağı, yoğunluğa rağmen, 1.760 gündür yani yaklaşık 5 yıldır kesintisiz hizmet vermesiyle gündeme geldi. Kendi akıllı sözleşme teknolojisini piyasaya süren ağ, istikrarlı performansı ile altcoin basınında geniş yankı buldu. Bu haberler, ADA coin yükselişinde etkili oldu. 

  24 Temmuz Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde ise popüler altcoin fiyatlarında volatilite azaldı. 24 Temmuz Pazar gününde ADA coin dünkü parabolik yükseliş sonrası yüzde 1 civarında kayıp yaşadı. BNB, XRP ve DOGE coin fiyatları konsolide olurken günün yükseleni yüzde 2.49 artan SOL coin oldu. Basına yansıyan haberler altcoin yatırımcıları tarafından yakından takip edildi. 

  ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase listeleyeceği altcoin projelerini duyurdu: Celer Network (CELR), Nest Protocol (NEST), Stargate Finance (STG), SuperRare (RARE), TE-Food (TONE) tokenler listeleme haberinden sonra hızlı bir yükseliş hareketini izledi. 

  Ethereum ekositesteminin en büyük merkeziyetsiz borsası olan UniSwap, yeni duyurusu ile gündeme geldi. Verimli NFT alım satım hizmetleri sağlamak için, merkeziyetsiz bir NFT borsası olan Sudoswap,  platforma entegre edildi. Bu duyurunun ardından UNI token fiyatında pozitif fiyatlama görüldü. 

  25 Temmuz Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde altcoin yatırımcılarının pek beklemediği bir satış yaşandı. Piyasa genelinde etkili olan satışla birlikte 25 Temmuz Pazartesi gününde BNB, XRP ve ADA coin fiyatlarında yüzde 6’nın üzerinde kayıplar görüldü. Günün en fazla düşen altcoini ise son dönemde sıçramalar yapmasıyla adından söz ettiren SOL coin olurken yüzde 10.55 değer kaybetti.

  Balina hareketlerini inceleyen Whale Stats raporuna göre, Shiba Inu (SHIB) coin ön plana çıktı. En iyi 1000 Ethereum balinası arasında en çok kullanılan akıllı sözleşmelerden olan SHIB coin yatırımcılarını heyecanlandırdı.  

  ABD’nin en köklü bankalarından Bank Of America, merkeziyetsiz müzik yayın platformu Audius‘un sektördeki geleceğini değerlendirdi: “Audius müzik piyasasındaki dengeleri değiştiriyor. Güç, kar ve kontrol plak şirketlerinden sanatçılara ve hayranlara taşınıyor.” Bu rapor, altcoin yatırımcılarından büyük ilgi görürken projenin yerel kripto para birimine etki etmedi. 

  26 Temmuz Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para yatırımcılarını tedirgin eden dünkü sert düşüş ardından piyasadaki beklentiler değişti. Altcoin piyasasındaki belirsizlik devam ederken BNB ve XRP toparlanma sinyalleri gösterdi. 26 Temmuz Salı gününde ADA ve SOL coin fiyatlarındaki kademeli düşüş sürdü. Piyasanın aksine DOGE fiyatı yüzde 1 civarında yükselerek yatırımcılarına rahat bir nefes aldırdı. 

  En büyük kripto borsalarından Huobi Global, XRPL ağı üzerinde çalışan Sologenic’in SOLO tokenini listelemeye başladı. Dev borsanın satış listesine dahil edilen SOLO token fiyatında kısa sürede sıçrama gerçekleşti. SOLO token daha önce MEXC veya Gate.io gibi merkezi platformlarda listelenmişti.

  NFT sektörüne damgasını vuran Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunun geliştiricisi Yuga Labs, dava riski ile karşı karşıya kaldı. Yatırımcılar, Apecoin’in bazı ünlüler tarafından yanıltıcı bir şekilde tanıtıldığını ve fiyatların şişirildiğini iddia etti. Basına yansıyan bu haberler APE fiyatı üzerinde baskı oluşturdu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle