XRP fiyatı yükselişine devam ederken yatırımcılar tedirgin

  SEC davasıyla ilgili Ripple açıklamasının ardından XRP fiyatında %60 oranında yükseliş görüldü. Yatırımcılar, XRP fiyatının neden yükseldiği konusunda büyük bir soru işareti yaşıyor…

  Son 24 saat içinde 0.28 dolar seviyesinden 0.46 dolara kadar yükselen XRP, altcoin yatırımcılarının radarına girdi. Aynı süreç içinde ticaret hacmini de 4 milyar dolardan 12 milyar dolara çıkaran XRP’nin bu yükselişi dikkatlerden kaçmadı. Kripto para uzmanları ve perakende yatırımcılar, XRP fiyatının neden yükselmeye başladığı hakkında net bir yanıt veremiyor.

  Altcoin piyasasının önde gelen kripto para birimlerinden olan XRP için en büyük hacim Upbit ve Binance kripto para borsalarından geldi. Hızlı yükselişine devam ederek son 24 saat içinde %60 oranında değer kazanan XRP fiyatı, yerli borsalarda da ciddi bir yükseliş yaşadı. Yerli kripto para borsaları arasında yer alan BtcTurk, global çapta XRP hacmi konusunda 12. sırayı almayı başardı.

  XRP Fiyatı Neden Yükseliyor?

  Türkiye’de ‘Ripple’ ve ‘XRP‘ kelimeleri için yapılan aramaların hacmi 30 Ocak günü yedi günün rekorunu kırdı. Ripple şirketi, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia eden SEC’e karşı resmi bir cevap vererek bu iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. Ripple yöneticileri, XRP’nin Bitcoin ve Ether ile aynı şekilde tanımlanması gerektiğini vurgularken, SEC’in tavrının ABD piyasasına zarar verebileceğini kaydetti.

  Ripple şirketinin bu yanıtının hemen ardından XRP fiyatında bir yükseliş gözlenmedi. Aradan 1 gün geçtikten sonra XRP grafiğinde dik çıkış gözlemlenmesi, kafalarda soru işareti yarattı. Kripto para uzmanları, 30 Ocak tarihinde başlayan XRP fiyatındaki yükselişin sadece Ripple’ın verdiği cevap ile açıklanmayacağını düşünüyor.

  XRP Fiyatında Spekülasyon İddiaları

  Kripto para dünyasının önde gelen yatırımcılarından Luke Martin, Dogecoin’de (DOGE) görülen spekülasyonun XRP’ye sarkmış olabileceğini düşünüyor. Martin, DOGE piyasasına giren paranın XRP’ye yönelmeye başladığını aktardı. Bunun yanı sıra Hudson Rock şirketinin kurucusu Alon Gal de bu yükselişin spekülatif eğilimler ile ortaya çıktığını savunuyor. Gal, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında Telegram’daki 55 bin kişilik bir grubun XRP’yi pumplamaya çalıştığını açıkladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle