Kripto Para

Emniyet müdürünü dolandırıp, kripto para aldılar

  Ankara’daki A.A. isimli bir emniyet müdürü 20 kişilik dolandırıcı çetesi tarafından soyuldu. Dolandırıcıların emniyet müdüründen çaldıkları paraları, kripto para uygulamasına aktardığı ortaya çıktı.

  Kripto para birimlerini son dönemlerde yatırımcılara ciddi kazançlar sağlamış olması, kripto paralara duyulan ilgiyi artırıyor. Bu durum, elindeki sermayesini kripto paralar ile değerlendirmek isteyen yatırımcılar kadar, dolandırıcıların da dikkatini çekiyor. Günden güne artan dolandırıcılık haberleri bu kez Ankara’da bir emniyet müdürünü buldu.

  20 kişilik bir dolandırıcı çetesi, Ankara’daki A.A. isimli bir emniyet müdürünün banka hesabını boşalttı. Dolandırıcılar, ayrıca A.A adına 135 bin liralık da kredi çekti. Çete, çaldığı paranın bir kısmını kripto para uygulamalarına aktardı. Emniyet müdürünü soyan çete, yapılan operasyon sonrası çökertildi.

  Banka Hesabı Boşaltıldı, Adına Kredi Çekildi

  DHA tarafından verilen habere göre A.A. isimli emniyet müdürü, geçen yıl kullandığı bankanın mobil uygulamasına “güvenlik açığı” gerekçesi ile ulaşım sağlayamadı. Kendi hesabına giremeyen emniyet müdürünün, görev için Sivas’a giderken banka görevlisi tarafından arandığı öğrenildi. Görevli, emniyet müdürüne, hesabından 135 bin liralık kredi çekildiğini iletti.

  Haberi alınca bankaya giden A.A., adına çekilen 135 bin liralık kredinin yanı sıra hesabındaki 61 bin 250 TL’nin de başka bir hesaba aktarıldığını gördü. A.A., olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu, suç duyurusu ardından konuyu incelemeye başladı.

  “Truva Atı” Tipi Virüs Programı İle Sisteme Sızdılar

  Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu, inceleme esnasında emniyet müdürünün telefonuna “yazılımgüncelleme.apk” isimli bir programın yüklendiğini tespit etti. İnceleme sonucunda söz konusu programın “Truva atı” modeli bir virüs olduğu ifade edildi. Bu program ile istenen kişinin sistemine sızılabileceği belirtildi.

  Soyguncular, A.A.’nın e-devlet ve banka uygulaması bilgilerini ele geçirdi ve kredi limitini yükseltti. Bu işlemin ardından soyguncular bankayı arayıp talimatlar vererek hesabı boşalttı ve işlemler sonrası kayıtları sildi.

  Paranın Bir Kısmını Kripto Para Uygulamasına Aktardılar

  A.A.’dan çalınan paraların bir kısmının Kıbrıs merkezli bir teknoloji şirketine aktarıldığı tespit edildi. Ayrıca paranın kalan kısmının da kripto para uygulamalarına aktarıldığı ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında, aynı yöntemle 5 kişinin daha dolandırıldığı öğrenildi.

  Ankara, İstanbul ve Gaziantep’te yapılan operasyonlar sonrası 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 20 kişiden 8’i tutuklandı, 12’si adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle