Kripto Para

Buterin ile Musk karşı karşıya geldi!

  Ethereum’un (ETH) kurucu ortaklarından Vitalik Buterin geçtiğimiz gün Elon Musk’ın kripto para piyasasındaki etkisinin uzun sürmeyeceğini dile getirmişti. Buterin, şimdi ise kendi blog sayfasından yayınlandığı yazısında Musk’un ölçeklenme sorunlarının çözümleri ile ilgili yaptığı açıklamaya katılmadığını dile getirdi.

  Kripto para piyasası 2021 yılında ilgi zirvesini yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Bu ilgi artışında birçok etken rol oynadı. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın da bu etkenlerden biri olduğu su götürmez bir gerçek. Elon Musk’ın özellikle Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) ile ilgili paylaşımları, 2021 yılına damgasını vuran gelişmeler oldu. Son dönemlerde ise Elon Musk, BTC hakkındaki olumsuz açıklamaları ile gündeme gelmeye başladı. Yani Elon Musk, her iki yönde de piyasada etkisini göstermiş oldu.

  Ethereum’un (ETH) kurucu ortaklarından Vitalik Buterin ise geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulundu. Buterin, Elon Musk’ın piyasadaki etkisinin uzun soluklu olmayacağını düşündüğünü dile getirdi. Bu açıklamaları ile dikkat çekmeyi başaran Buterin, bu kez kendi blog sayfasından yayınladığı uzunca bir yazı ile gündeme geldi. Buterin, söz konusu paylaşımında Elon Musk’ın ölçeklenme sorunlarına ilişkin sunduğu çözümle ilgili açıklamaya katılmadığını belirtti. Buterin’e göre Musk’ın kripto paralardaki ölçeklenme sorunu çözüm önerisi işe yaramaz.

  Buterin’in Karşı Çıktığı Çözüm Önerisi

  Buterin paylaştığı yazısında, Elon Musk’ın sunduğu çözüm önerisinin “aşırı merkezileşmeye” yol açmadan imkansız olduğunu ifade etti. Buterin konuya ilişkin olarak “Aşırı merkezileşmeye yol açmadan ve bir blok zincirin temel özelliklerinden ödün vermeden böyle bir ölçeklendirme sağlamak imkansız” ifadelerine yer verdi.

  Buterin, birkaç düğüm üzerinde kontrol sağlamanın, böylesine bir ölçeklendirme için gerekli konsensüsün daha kolay elde edilmesini sağlayacağını ifade etti. Buterin, merkezileşmenin ise bu durumda herhangi bir blok zincirinde manipülasyon riskine sebep olacağını düşündüğünü aktardı.

  Buterin’in Sunduğu Çözüm Önerisi

  Vitalik Buterin, yazısında bir de kendi çözüm önerisini paylaştı. Buterin, sharding işleminin (parçalara ayırma) mevcut ölçeklendirme sorununa karşı uygulanabilecek en uygun çözüm olduğunu belirtti. Konuya ilişkin olarak Buterin şu ifadelere yer verdi:

  “Parçalara ayrılmış blok zincirleri, bunun olmadığı blok zincirlere kıyasla güvenli ve çok yüksek seviyede işlem hacmine sahip. Bu durum, onaylanmamış blokların başarılı biçimde reddedilmesini sağlayacak olan değişikliklerin yapılmasını gerektirir. Bu çözüm için çok büyük bir kriptografik zeka gerekir ancak yapılamaz değil.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle