Kripto Para

BTC’deki çöküş kurumsalları da vurdu! Zarar büyük

  Kripto para piyasalarında yaşanan çöküşlerde, balinaların alım yaptığı Glassnode verileri ile ortaya çıkmıştı. Ancak çöküşler öte yandan birçok yatırımcıyı da büyük zararlara uğrattı. Bu zararlardan payını alanlardan biri de kripto para yatırımı yapan kurumsal şirketler oldu.

  Kripto para piyasalarında Mart ayının genel itibariyle olumsuz geçeceği, düşüşlerin görüleceği düşüncesi gündeme geliyordu. Ancak Mart ayı beklentilerin aksine nispeten değer artışları ile geride kaldı. Piyasaların Nisan ve Mayıs aylarında ise ciddi yükselişlere sahne olacağı öngörüsü bulunuyordu. Bu öngörüde Nisan ayı çok da yanıltmadı ancak Mayıs ayında beklenen yükselişler görülmedi. Aksine Mayıs ayındaki değer kayıpları, piyasaya damgasını vurdu.

  Kurumsal Şirketler Borsada Değer Kaybetti

  Geçtiğimiz hafta yaşanan sert düşüşlerde birçok yatırımcı büyük kayıplara uğradı. Çöküşlerden olumlu anlamda faydalananların ise çoğunlukla balinalar olduğu, Glassnode verileri ile ortaya çıktı. Ancak bu çöküşlerden ciddi zarar edenler sadece bireysel yatırımcılar olmadı. Daha önce kripto para yatırımı yapmış olan halka açık şirketler de Mayıs ayındaki çöküşler ile borsada hisse değeri kayıpları yaşadı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve birçok önde gelen kripto para birimi, söz konusu çöküşlerde %50’den fazla değer kaybı yaşadı. Bitcoin 10 Mayıs tarihinde 60 bin dolar seviyesinde işlem görürken, geçtiğimiz hafta 30 bin dolar bandına kadar geriledi. Bu da özellikle rezervlerinde Bitcoin gibi kripto varlık burundan halka açık şirketlere darbe vurdu.

  MSTR Hisselerinde Düşüş

  Rezervlerinde en fazla BTC bulunduran kurumsal şirket olan MicroStrategy’nin hisseleri (MSTR), Nisan ayı sonunda 657 dolar seviyesinde işlem görüyordu. MSTR, 3 haftalık süreçte %31,5 oranında değer kaybetti ve 21 Mayıs tarihinde 450 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak hafta arasından bu yana Bitcoin’in kazandığı değerler ile MSTR hisselerine de yaradı. Bu yükselişle birlikte MicroStrategy hisseleri de 472,45 dolara kadar yükseldi.

  MicroStrategy’nin BTC Kazancı

  MicroStrategy şirketi, Bitcointreasuries.com verilerine göre şu ana kadar 92 binden fazla BTC satın aldı. Piyasadaki son çöküşe ve Bitcoin’in son değer kayıplarına rağmen, şirketin BTC üzerinden elde ettiği kazanç hala 1 milyar doların üzerinde.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle