Kripto Para

Bugün BTC Pizza günü! İşte günün ilginç hikayesi

  Kripto para tarihindeki en dikkat çekici günlerden biri olan Bitcoin Pizza Günü 22 Mayıs tarihinde kutlanıyor. Bitcoin yatırımcılarının ve destekçilerinin kutladığı bu etkinliğin ilginç hikayesi yine gündeme geldi…

  Her yıl 22 Mayıs tarihinde kutlanan Bitcoin Pizza gününün coşkusu yine kripto para topluluğunda büyük ilgi gördü. Bugünün anlamı hem kripto para piyasası hem de teknolojinin geldiği nokta bakımından önem taşıyor. Bitcoin’in ilk geliştiricilerinden olan ve erken zamanlarda madencilik yapan Laszlo Hanyecz’in 18 Mayıs 2010’da yaptığı paylaşım start noktası oldu.

  İnternet ortamındaki verileri hala bulunan bu paylaşımda Laszlo, iki pizza karşılığında 10 bin BTC ödemeye hazır olduğunu belirtiyor. İlk madencilerden Laszlo’nun ödemeye hazır olduğu miktar, güncel fiyatıyla 380 milyon dolar, tüm zamanların en yüksek seviyesi fiyatıyla 648 milyon dolara tekabül ediyor.

  Bitcoin ile Satın Alınan İlk Ürün: Pizza

  Jercos” takma adlı kullanıcı, Jeremy Sturdivant ise Laszlo’nun teklifini kabul ediyor. Bir pizza restoranından iki adet pizza sipariş ediyor ve blok zincirinin şeffaf bir teknoloji olması sebebiyle ikili arasındaki transfer herkes tarafından görülebiliyor. Laszlo, ilk alışverişinin ardından kendisinin de Bitcoin ile pizza aldığını ifade ediyor.

  2018 yılında Lightning Network üzerinden ilk pizza satın alan kişi yine Laszlo oluyor. Kripto para topluluğunun en ünlü isimlerinden olan Laszlo geçen sene verdiği bir röportajda 10 bin Bitcoin’i pizzaya verdiği için pişman olmadığını söyledi. Bu alışverişler, kripto para basınında da milyonluk pizzalar şeklinde pek çok manşeti süslemişti.

  New York Times Makalesi Popülerlik Kazandırdı

  Bitcoin Pizza Günü topluluk tarafından biliniyor olsa geniş kitleler tarafından kutlanan bir etkinlik haline gelmemişti. 2014 yılında Bitcoin fiyatının yükselmesiyle birlikte New York Times gazetesinde konuyla ilgili yayınlanan makalenin ardından bu gün kutlanmaya başlandı. ABC News ve WSJ gibi geniş kitlelere hitap eden yayın organları da konuyu haberleştirince dünyanın dört bir yanında popülerlik kazandı. Her yıl 22 Mayıs’ta Bitcoin Pizza günü coşkuyla kutlanıyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle