Kripto Para

İspanyollar Dijital Euro'yu hızlandırmak istiyor! İşte teklifleri

  Dünyanın en büyük ekonomileri merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarını hızlandırdı. Çin’de 3 binden fazla Dijital Yuan ATM’sinin Pekin’in çeşitli yerlere yerleştirilmesinden sonra bu kez de İspanyol milletvekilleri Dijital Euro çalışmalarının hızlanması için bir teklifte bulundu.

  Dünyada merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları son dönemlerde hız kazanmaya başladı. Bu konuda 2014 yılından bu yana lider konumda bulunan Çin, geçtiğimiz hafta içinde Pekin’de 3 binden fazla Dijital Yuan ATM’sini kullanıma açarak büyük bir adım daha attı. Çin’in ardından CBDC konusunda bir adım da bu kez İspanya Meclisi’nden geldi. İspanyol milletvekilleri Dijital Euro uygulamasını hızlandırmak adına bir teklifte bulundu.

  İspanyol Milletvekillerinin Teklifinde Neler Var?

  Sosyalist Parti’den İspanyol milletvekillerinin sunduğu teklif, Euro Bölgesi’nde Dijital Euro’nun incelenmesi adına bir ekip kurulmasını öneriyor. Eğer bu ekip kurulursa İspanya Merkez Bankası da bu ekibin çalışmalarına destek verecek. Sunulan teklif, bu çalışmaların neden ilerlemesi gerektiğini ifade eden 4 ana başlığa dayanıyor. Bu başlıklar şöyle:

  1. Dijital ödeme türlerine olanak tanıyan dijitalleştirme tekniklerinin geliştirilecek olması.
  2. Pratikte kullanılacak olan CBDC’lerin, kripto para ve geleneksel bankacılık sisteminden ayrı tutulan ödeme yöntemlerinin yavaşlayacak olması. (Vekiller, burada bu tür varlıkların incelenmesinin ve kontrolünün, diğerlerinden daha zor olmasını neden gösteriyor.)
  3. CBDC’lerin, finansal ürünler elde etmeye yarayan akıllı telefonların katılımı ile finansal katılımı iyileştirecek olması.
  4. Sağlık ve kamu maliyetlerinden dolayı yakın tarihte nakit paranın ortadan kaybolma ihtimalinin olması.

  İspanya Tek Başına Dijital Euro İhracında Yetkin Olmayabilir

  İspanyol milletvekillerinin böyle bir teklif sunmuş olmasına karşı bazı uzmanlar, sadece İspanya’da CBDC ihraç etmenin yereli olmayabileceğini öne sürüyor. Madrid Üniversitesi Ticaret Hukuku Profesörü Alfredo Munoz konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Munoz, İspanya’nın herhangi bir para biriminin (dijital ya da itibari) ihracına yetkin olmadığını hatırlattı. Bilindiği gibi Avrupa Birliği (AB), üye ülkelerin para politikalarında özel bir yetki sahibidir.

  ECB Dijital Euro Çalışmalarında Nerede?

  Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB), elektronik para birimlerinin hala test aşamasında olduğunu duyurdu. Dijital Euro adına kurulan internet sitesinde de bu konuya ilişkin “doğru” kararların, 2021 ortasına doğru verileceği ifade ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle