Kripto Para

Bu modele göre BTC 2017’deki noktasına ulaştı

  Bitcoin (BTC) fiyatı Nisan’da 64 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Ardından geçtiğimiz ay yaşanan sert düşüşlerde 30 bin dolar bandı görüldü. Decentrader kurucu ortağı Philip Swift, Bitcoin fiyatı için PlanB’nin stok akış modelinin ilk kez 2017’den sonra dibe ulaştığını dile getirdi. Swift Bitcoin’in bir dönüm noktasına geldiği ve yükselişe geçeceğini düşünüyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Nisan ayında 64 bin doların üzerine çıkarak rekorunu tazeledi. Her ne kadar bu aşamadan sonra yükselişin devam edeceği beklentisi oluşmuş olsa da Mayıs ayında BTC fiyatı 30 bin dolara çakıldı. Haliyle bu büyük geri çekilme, piyasada bir endişeyi de beraberinde getirdi. Ancak Bitcoin’in bu düşüşle birlikte aslında 2017’den bu yana görülmemiş olan olumlu bir dönüm noktasına geldiği ortaya çıktı.

  Swift, Uyumsuzluk Oskilatör İndikatörünü İşaret Etti

  Decetrader’in kurucu ortağı Philip Swift konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Swift, ünlü analist PlanB’nin Bitcoin’e uyguladığı stok akış (stock to flow-S2F) modelinin, 2017 rallisinden bu yana ilk kez dip noktasına ulaştığını açıkladı. Swift, buradan yola çıkarak Bitcoin fiyatının bir dönüm noktasına geldiğini söyledi ve bir yükseliş beklentisi içine girdi.

  Swift yaptığı açıklamasında, S2F modelinde bir fiyat beklentisinin çizginin altında en son 2017’de kaldığını belirtti. Swift, benzer bir gelişmenin son olarak 2017’de yaşandığını hatırlattı. Swift’in modelde işaret ettiği çizgi “Uyumsuzluk Oskilatör İndikatörü” olarak adlandırılıyor. Bu indikatör şu an için dip seviyesini gördü. Swift, indikatörün daha önce bu seviyeye geldikten sonra Bitcoin’in sert bir yükseliş eğilimine girdiğini dile getirdi.

  Stok Akış Modeli Şu Ana Kadar Neredeyse Hatasız İlerledi

  PlanB’nin Bitcoin’e uyguladığı S2F modeli şu ana kadar neredeyse hatasız şekilde ilerledi. Hatta BTC fiyatının uzunca bir süre rekor seviyelerde gezindikten sonra dip noktalara çakılması bile modelde yer alıyordu. Swift de buradan yola çıkarak, 2017’deki tabloya benzer bir tablonun ortaya çıktığını, yani bu aşamadan sonra sert yükselişlerin başlayacağını iddia etti.

  PlanB ise daha önce yaptığı açıklamalarında 2021 boğasının 2013 ve 2017’den daha uzun süreceğini dile getirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle