Kripto Para

Şok karar! Savcılık Bitbumb başkanını tutuklayacak!

  Güney Kore’de kripto para borsalarına yönelik soruşturmalarda bugün alınan bir karar sektörü şok etti! Kripto para borsası Bitthumn’ın başkanı için savcılıktan tutuklama kararı çıktı.

  Güney Kore, kripto para piyasası aktörlerini sıkıştırmaya devam ediyor. Terra ekosisteminde yaşanan çöküşle birlikte sektörde kullanıcı mağduriyetine yol açabilecek risklerin üzerine giden ülke, bu kez hedefe kripto para borsası Bitthumb’ı aldı. Güney Koreli kaynaklara göre savcılar, Bithumb başkanının tutuklanmasını istiyor!

  Bitthumb Dosyasında Korkutucu İddialar!

  Bu ayın hemen başlarında Güney Kore Vergi Hizmetleri Kurumu tarafından kripto para borsası Bitthumb’a vergi kaçırma iddiası ile soruşturma başlatılmıştı. Başlatılan vergi soruşturması kapsamında devam eden soruşturmadan ayrı olarak Bitthumb Başkanı Kang Jong-Hyun ile birlikte diğer yöneticilere yönelik önemli iddialar ortaya atıldı.

  Başkan Kang ve kız kardeşi Kang Ji-Yeon’un da aralarında bulunduğu yöneticiler, savcılıkça zimmete geçirmek, yasa dışı hileli işlemler ve güveni suiistimal etmekle suçlanıyor. Yeni soruşturma Bithumb’a yönelik vergi soruşturmasından ayrı olarak yürülüyor.

  Başkan Kong’un Tutuklanması İsteniyor

  Kang ve kız kardeşi öncesinde de şirketin eski başkanı Lee Jung-Hoon da 100 milyon dolarlık dolandırıcılık yaptıkları gerekçesi ile suçlanmıştı. Eski başkan 3 Ocak’ta hakkındaki suçlamalardan beraat ederken, Bitthumb başkanı Kong, kız kardeşi ve iki yöneticinin de aralarında olduğu suçlamada savcılık Başkan Kong’un tutuklanmasını talep etti. Henüz tutuklamanın gerçekleştiğine yönelik bir haber Güney Kore medyasına düşmezken, gözler sürecin devamında borsanın nasıl bir yol izleyeceğine çevrildi.

  Bitthumb’da Neler Oluyor?

  Kripto para borsası Bithumb, son birkaç aydır gündemde olumsuz haberler ile kalmaya devam ediyor. Şirketin başkanı için çıkan tutuklanma kararı öncesinde eski başkanı da suçlanan borsada, geçtiğimiz Aralık ayında yaşanan ve Bitthumb’un çoğunluk hissesine sahip olan Park Mo’nun evinde ölü olarak bulunduğu olay hafızalarda yerini koruyor.

  Yerel medya Mo’nun intihar ettiğini yazsa da bu ölüm şaibesini koruyor. 2021 yılında 70 borsanın arasından Güney Kore’de faaliyetlerine devam eden 5 borsadan biri olmayı başaran Bitthumb, son dönemde karşı karşıya kaldığı soruşturmalar ile güvenilirlik yönünden de telafisi zor kayıplar yaşamaya devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle