Kripto Para

Kripto paralardaki düşüş yorumladı: Ne kadar sürecek?

  Kripto para piyasaları Mart 2020 döneminde yükselişe geçti ve bu uzun ralli son haftalarda duraksadı. Birçok kripto para yatırımcısı bu düşüşlerin arkasında Elon Musk’ın olduğunu düşünüyor. Musk tweetleri ile bu düşüşlerde bir etken olabilir ancak düşüşlerin arkasında farklı etkenlerin de olabileceğini gösteren veriler ortaya çıktı. Üstelik bu verilere göre Bitcoin’deki (BTC) düşüşler de bitmiş olabilir.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Nisan 2021’de 64 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu tazeledi. Bitcoin’in 2017 rekorunun 3 katına yükselmesi, altcoinlerin de benzer şekilde yükseliş elde etmesine olanak tanıdı. Ethereum (ETH) gibi önde gelen kripto paraların yanı sıra, 2021 yılında piyasaya sürülen birçok altcoin de bu yükselişlere ortak olunca, altcoin sezonu da en verimli dönemlerinden biri yaşamış oldu. Ancak bu olumlu tablo son dönemlerde düşüşler ile bölündü. Bu düşüşlerin arkasında Elon Musk’ın olduğu düşünülse de tek etkenin o olmadığı verilerle ortaya çıktı.

  Düşüşleri İşaret Eden İndikatörler

  Kripto para piyasaları ile ilgili teknik göstergeler incelendiğinde, neredeyse tamamının şişme noktasına geldiği görülüyor. Piyasaların en önemli indikatörlerinden biri olan RSI alarm verirken, piyasanın çoğunluğuna hitap eden Korku ve Açgözlülük Endeksi de uzun bir süredir “aç gözlülük” seviyesini gösteriyordu. Söz konusu indikatöre bakıldığında, ne zaman ki 73 baz seviyesinin üzerinde yatay seyir olsa, fiyatın sert düşüşler yaşadığı görülüyor.

  Brandt 2017 Düşüşleri ile Mevcut Dönemi Kıyasladı

  Öte yandan bu iki indikatörün yanı sıra 2017’de zirvede sinyaller veren ve düşüşü işaret eden Pi Tepe İndikatörü de kısa bir süre önce düşüş sinyali vermeye başladı. Tüm bu veriler, piyasaların son dönemde “hiç duraksamadan yükselecekmiş gibi” yükseldiğini gösteriyor. Ünlü analist Peter Brandt, konuyla ilgili açıklamasında 2017’dekine benzer şekilde %30’luk düzeltmelerin görülebileceğini ifade etti. Brandt 2017’de bu şekilde benzer 9 düzeltme yaşandığını, 2021’deki rallide bu sayının çok az olduğunu söyledi.

  Ki Young Ju’ya Göre Düşüşler Birkaç Gün Daha Sürebilir

  Brandt Twitter paylaşımında, şimdilerde yaşanan düzeltmenin klasik bir düzeltme olduğunu ifade etti. Öte yandan BTC’nin 7 günlük süreçte %32 oranında değer kaybetmesi de Brandt’in işaret ettiği modele uyuyor. Söz konusu düşüşlerin ne kadar devam edeceği bilinmiyor. Ancak CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, bu düşüşlerin birkaç gün daha devam edebileceğini dile getirdi. Ju borsalara gönderilen BTC ortalamalarının arttığını, bunun da satış baskısının artmasına neden olabileceğini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle